​Yabancı gazeteci ve bloggerler grubu Karabağ`ı ziyaret etti - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

14 Şubat 2018  

​Yabancı gazeteci ve bloggerler grubu Karabağ`ı ziyaret etti

​Yabancı gazeteci ve bloggerler grubu Karabağ`ı ziyaret etti ​Yabancı gazeteci ve bloggerler grubu Karabağ`ı ziyaret etti
10-13 Şubat tarihlerinde yabancı gazeteci ve bloggerlerden oluşan bir grup Artsakh’ı (Dağlık Karabağ) ziyaret etti. Grupta yer alan ve Rusya, Letonya, Macaristan, Fransa, Cezayir ve İtalya’yı temsil eden gazeteci ve bloggerleri Ermeni meslektaşları eşlik etti.

Ziyaretin amacı, Karabağ Hareketinin 30. yıldönümü vesilesiyle düzenlen etkinliklere katılmak, ayrıca ülkenin tarihi, kültürü ve gelişim potensiyelleriyle tanışmaktı.

“Artsakhakertum” STK tarafından düzenlenen ziyaret kapsamında grup üyeleri, Ermeni Apostoplik Kilisesi’nın Artsakh Diakosluğu ruhani önderi Başepiskopos Pargev Martirosyan, Milli Meclis Başkanı Aşot Kulyan, Dışişleri Bakanı Masis Mayilyan, Ombudsmanı Ruben Melikyan ile görüştü, Artsakh’lı yetkililerden ilgilendikleri soruların cevaplarını aldı.

Gazeteci ve bloggerlerden oluşan grup ayrıca temas hattı ile bazı yerel üretim merkezleri, Stepanakert Tumo Yaratıcı Teknolojileri Merkezi’ni, ülkenin görülecek yerlerini de ziyaret etti.

13 Şubat’ta yabancı grup üyeleri, Karabağ Hareketi’nin 30. yıldönümü kutlama etkinliklerine de katıldı.

1988 yılında Artsakh halkı, kendi kaderini tayin hakkına ve özgürlüklerine sahip çıkarak Ermenistan ile yeniden birleşme iradesini dünyaya duyurdu. 20 Şubat 1988 tarihinde Dağlık Karabağ Özerk Bölgesinin milletvekililer meclisi, Azerbaycan Yüksek Konseyi’ne başvurarak Azerbaycan’dan ayrılmaya ve Ermenistan Yüksek Konseyi’ne başvurarak Ermenistan’la birleşmeye, ayrıca bu talebin onayı için SSCB Yüksek Konseyi’ne de başvurmaya karar verdi.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+