​Abrahamyan: Hollanda Ermeni Soykırımı konulu yasa tasarıları henüz onaylamadı - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

16 Şubat 2018  

​Abrahamyan: Hollanda Ermeni Soykırımı konulu yasa tasarıları henüz onaylamadı

​Abrahamyan: Hollanda Ermeni Soykırımı konulu yasa tasarıları henüz onaylamadı ​Abrahamyan: Hollanda Ermeni Soykırımı konulu yasa tasarıları henüz onaylamadı
16 Şubat’ta Ermeni basınında Hollanda Parlamentosu alt kanadının Ermeni Soykırımı’nı tanıdığına dair haber yayınlanmıştı. Ermenistan merkezli ''Yerkirmedia'' haber sitesine açıklamalarda bulunan Hollanda Ermeni Dava Grubu Başkanı Masis Abrahamyan, haberi yalanlayarak Hollanda’nın Ermeni Soykırımı’nı daha 2004 yılında kabul ettiğini vurguladı.

Parlamento gündeminde olan Ermeni Soykırımı konulu 2 yasa tasarısı hakkında bilgi veren Abrahamyan, Hollanda’nın yeni yasa tasarıslarından biriyle soykırımdaki tutumunu daha da güçlendireceğini, bir başkasıyla Soykırımı anma günü 24 Nisan'da Ermenistan'daki anma törenlerine bakan düzeyinde temsilci göndermeyi de planladığını bildirdi. Abrahamyan yasa tasarılarının büyük olasılıkla kabul edileceğini vurguladı. Tasarılar Parlamento’nun gündemine Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) Milletvekili Joel Voordewind tarafından gündeme getirildi.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye ve Hollanda ilişkileri, Hollanda’nın geçen yıl Mart ayında Türk bakanlara referandum kampanyası yapma izni vermemesi üzerine gerilmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptali ve Almanya üzerinden karayoluyla Rotterdam’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın sınır dışı edilmesi diplomatik krize neden olmuştu. Lahey Büyükelçisi’ni geri çağıran Türkiye, istişare için ülkesine giden Hollanda Büyükelçisi’nin Ankara’ya dönmesine de izin vermemişti. Hollanda, Ankara’ya dönüşüne izin verilmeyen Büyükelçi Cornelis van Rij’ı resmen geri çektiğini ve Türkiye ile ilişkileri askıya aldığını duyurmuştu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+