​Aram Ateşyan şahsen İstanbul Ermeni cemaatini tehdit ediyor - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

21 Şubat 2018  

​Aram Ateşyan şahsen İstanbul Ermeni cemaatini tehdit ediyor

​Aram Ateşyan şahsen İstanbul Ermeni cemaatini tehdit ediyor ​Aram Ateşyan şahsen İstanbul Ermeni cemaatini tehdit ediyor
Kutsal Makam Edjmiadzin’de Türkiye Ermeni Patrikhanesi konulu toplantı düzenlenirken, dışarıda ise vatandaşlar, büyük kargaşalardan sonra Türkiye Ermenileri Patrik Vekilliğine tekrar geri dönen Başepiskopos Aram Ateşyan’a karşı protesto eylemi düzenlendi. İstanbul’lu Ermeni, 18 yıldan beri Ermenistan’da yaşayan Boğos Eğiazar, protesto konusunu kameralara karşı anlattı.

Birçok Ermenistan’lı sivil toplum kuruluşların protestoya katıldığını bildiren Boğos Eğiazar, İstanbul Ermenilerinin büyük bir kısmının, patriklik makamı etrafından yaşanan gelişmelerden son derece endişeli olduğunu vurguladı.

İstanbul Ermeni toplumunun, Ermeni Diasporasında en fazla Kilisesine bağlı olan ve Kilise sayesinde ayakta duran bir toplum olduğunu dile getiren Eğiazar, “Maalesef İstanbul Ermeni Kilisesi hastalandı ve biz, onun bu hastalıktan kurtulmasını istiyoruz. Tabiki herkes değil, ama bazıları yine de Ateşyan’a hizmet ediyor. Halk, kendisiyle Kilise arasına giren ve Ateşyan diye adlandırdığımiz bu hastalıktan rahatsızdır. Çünkü kendisi şahsen cemaatimizi tehdit ediyor. Kendisine karşı protesto eylemi yapan kişi, Türk polisinin eline veriliyor” yorumunu yaptı.

Kutsal Makam Ejmiadzin’in, doğru bir diplomatik yol seçmesini istediklereini dile getiren konuşmacı, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin bağımsız bir yapı olduğunu göz önünde bulundurarak tabi ki Ejmiadzin’den doğrudan bir müdahale beklemediklerini de ekledi. Fakat yine de, Türkiye Ermenileri Patrikhanesinin iç meselelerine karışmamakla beraber, konunun tüm Ermenileri ilgilendirdiği için Tüm Ermenilerin Katolikosu ile Ejmiadzin’de toplanan dini meclisin diğer üyelerinden gereken tutum ve değerlendirmelerin yapılması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye Ermenileri Patrik Kaymakamı (Değabah) olarak Ruhani Meclis tarafından seçilen Garegin Bekçiyan, Türkiye devleti tarafından kabul edilmemiş, hükümetten alınan mektup üzerine Başepiskopos Aram Ateşyan Patrik Vekilliğine geri getirilmişti. 20 Şubat tarihinde Ermenistan’da, Kutsal Makam Ejmiadzin’de toplanan yüksek dini meclisin gündeminde, İstanbul Ermeni Toplumunu ve Patrikhanesini ilgilendiren meseleler vardı.

Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+