Taşnak Partisi: Protokollerin iptali çoktan beklenen bir adımdı - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

02 Mart 2018  

Taşnak Partisi: Protokollerin iptali çoktan beklenen bir adımdı

Taşnak Partisi: Protokollerin iptali çoktan beklenen bir adımdı Taşnak Partisi: Protokollerin iptali çoktan beklenen bir adımdı
Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi), Ermenistan ile Türkiye arasında 2009 yılında Zürih’te imzalanan protokollerin iptalini takdirle karşıladı.

EDF tarafından yapılan açıklamada, “10 Ekim 2009’da imzalanan protokollerin iptali çoktan bekelnen bir adımdı. Ermeni Devrimci Federasyonu, bu protokollere, mevcut birçok kabul edilemez nokta ve istismara yol açabilecek ifadeler nedeniyle baştan beri kesinlikle karşı çıktı. Zaman, endişelerimizin haklı olduğunu gösterdi. Türkiye, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü arifesinde sadece bir taktik adım attı ve aynı zamanda ön koşullarını da gündeme getirmeye çalıştı” ifadelerine yer veridi.

İkili ilişkilerin normalleştirme sürecinin başarısızlığında ön koşullar dilinde konuşan Türkiye’nin suçlu olduğunu vurgulayan açıklamada, Türk diplomasisinin son derece başarısız olduğuna ve Türkiye’nin de güvensiz bir ortak olduğuna dikkat çekildi.

Günümüz Türkiye devletinin, kendi tarihi ile yüzleşmeye ve önkoşulsuz ilişkiler kurmaya henüz hazır olmadığını kaydeden EDF, Türkiye- Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesnin önemli olduğuna, fakat bunun medeni dünyanın değerleri kapsamında ve Ermeni halk ve devletinin çıkarlarına zarar vermeyecek bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+