Bildiri – Türkiye Ermenileri Patrikliği - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

03 Mart 2018  

Bildiri – Türkiye Ermenileri Patrikliği

Bildiri – Türkiye Ermenileri Patrikliği Bildiri – Türkiye Ermenileri Patrikliği
Gedikpaşa Vakfı Başkanı Harutyun Şanlı, başkanlık görevinden istifa edeceğini açıklamış, bu hususu bir yazı ile kayda geçirmiş ve istifasının gerekçesini ise Patrik Genel Vekili olarak şahsıma bağlamıştır. Bahse konu olan mesele Vekil olarak ve yetkim kapsamında Gedikpaşa Surp Hovhannes Vakfı ruhanisinin görev yerini değiştirmem ve başka bir kilisemize tayin etmem hususudur. Ruhanilerin görev yerlerinin belirlenmesi tam yetki ve Patrik Genel Vekili olarak şahsıma ait bir yetki ve yükümlülüktür.

Bu süreçte Gedikpaşa Vakfı Başkanı kilise ruhanisinin görevden alınmasına müdahil olmak istemiştir. Oysa vakıflar sivil müesseselerdir ve ruhani işlerin dışında kalmaları statüleri gereğidir. Vakıflar, Vakıflar Genel Müdürlüğünün ilgili yasa ve yönetmeliklerine tabidir.

Ruhani bir kurum, ruhani işlemlerini yaparken sivil bir kuruma danışmaz, kendi ruhani hak ve yetkilerini kullanır. Ayrıca hiçbir kişi veya kurum ile pazarlık söz konusu olamaz. Biz Patrikhane olarak sadece kilisemizin ve cemaatimizin ruhani yetkinliği ve barışçıl sosyal hayatını gözetiriz. Bütün bu hususlar dikkate alındığında, cemaatimizin en üst ruhani temsil makamı ve kilisemizin başı olarak, sadece yetki ve görevimin bir parçası olan bu konuda, özellikle ruhani konularda yetkisi olmayan kişilerle herhangi bir pazarlık yapmam söz konusu olamaz. Gedikpaşa Vakfı Başkanının ısrarla Patrik Genel Vekili olarak şahsımı yıpratma gayretine bir anlam veremediğim gibi kendisini hakkaniyet içinde ve sağduyuyla davranmaya davet ederim.

Gedikpaşa ruhanisi Der Zaven Bıçakçı, mevcut kilisemizde yine Patrik Genel Vekili olarak şahsımın kararı gereği Büyük Oruç döneminde aynı kilisemizde görevine devam edecektir. Patrikhane olarak bizlerin görevi hakkı ve hakikatı gözetmek, şefkat ve merhametle muamele etmektir. İhtiyacın hasıl olacağı herhangi bir durumun sözkonusu olması halinde kiliselerimizin rahiplerine ilişkin tayin yetkimi kullanmaktan çekinmeyeceğim şüphesizdir.

Cemaatimizin Büyük Oruç dönemini birlik, beraberlik ve huzur içinde geçirmesi en büyük dileğimizdir.

Dualarımla
Başepiskopos Aram Ateşyan
Patrik Genel VekiliBu haber tu.....g kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+