​Rusya Dışişleri, Ermeni-Türk protokollerinin iptaline dair açıklama yaptı - Gündem
17 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Ասակ / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

07 Mart 2018  

​Rusya Dışişleri, Ermeni-Türk protokollerinin iptaline dair açıklama yaptı

​Rusya Dışişleri, Ermeni-Türk protokollerinin iptaline dair açıklama yaptı ​Rusya Dışişleri, Ermeni-Türk protokollerinin iptaline dair açıklama yaptı
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova 7 Mart’ta gazetecilere verdiği brifingte Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Ermeni-Türk ilişkilerini normalleşme protokollerini iptal etme açıklmasına değindi.

Ermeni-Türk protokollerinin iptaliyle ilgili konuşan Zakharova ‘‘Biz bu protokollerle ilgili değerlendirmelerde bulunmuştuk. Hatırlıyorsanız Zürih’te protokollerin imzalanma törenine hazır bulunmuştuk ve aktif rol oynamıştık. Bütün değerlendirmeleri yapmıştık ve tutumumuz geçerli kalmaya devam ediyor. İki ülke arasındaki ilişkilerinin normalleşmesi önemini dikkate alarak ve iki ülkenin çıkarlarına dayanarak hareket ediyoruz. Tam bu amaca varmak için elimizden geleni yapmıştık ve yapmaya devam ediyoruz’’ açıklamasını yaptı.

Hatırlanacağı üzere, 1 Mart’ta Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ermenistan Cumhurbaşkanlık’ta düzenlenen Milli Güvenlik Konseyi Toplantısında Ermenistan-Türkiye Protokollerini iptal ettidiğini açıkladı.

Türkiye ile Ermenistan'ın ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokoller, 10 Ekim 2009'da Zürih'te imzalanmıştı. Daha sonra iki ülke parlamentoları tarafından onaylanması gereken protokoller, Türkiye tarafından öne sürülen önkoşullar nedeniyle onaylanmadı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Eylül 2017'de New York’taki Birleşmiş Milletler toplantılarında Ermenistan’ın 2018 ilkbaharında protokolleri iptal edeceğini açıklamıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+