Arjantin`de düzenlenecek Ermeni Soykırımı inkar konferansı iptal edildi - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

22 Mart 2018  

Arjantin`de düzenlenecek Ermeni Soykırımı inkar konferansı iptal edildi

Arjantin`de düzenlenecek Ermeni Soykırımı inkar konferansı iptal edildi Arjantin`de düzenlenecek Ermeni Soykırımı inkar konferansı iptal edildi
Arjantin’in Belgrano ve Batı Ulusal Üniversiteleri, Ermeni Soykırımı’nı inkar eden konferansı iptal etti. “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun yılı” başlığı altında Ankara Üniversitesi ile ortak düzenlenecek olan inkarcı konferansının, Ermeni toplumunun çabalarıyla iptal edildiği öğrenildi.

Arjantin Ermeni Davası Konseyi’nden edinen bilgiye göre, konferans haberinin açıklanmasından sonra Ermeni toplumunun tüm gençlik kuruluşları, akademik ortamda, üstelik insan hakları alanında önemli rol oynayan ve Ermeni Soykırmı’nı ilk tanımış ülke olan Arjantin’de bu tür inkarcı etkinliklerin düzenlenmesinin kabul edilemez olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Arjantin Ermeni Davası Konseyi Başkanı Nicolas Sabunkuyan, konferansı düzenleyenlere şöyle bir mektup gönderdi: “Konferansın başlığında Ermeni Soykırmı’nın başlangıç tarihi ve bu Soykırımı’nı gerçekleştiren imparatorluğun ismi yer alıyor. Fakat insanlığa karşı işlenen bu suça dair hiçbir şey denmiyor. Konferansın, Türkiye’nin eğitim sisteminin ve dolayısıyla bu ülkenin inkarcı politikasının bir parçası olan Ankara Üniversitesi ile düzenlenmesi öngörülüyor.”

Sabunkuyan, Şili, Kolombiya, Paraguay, Ekvador ve Dominik Cumhuriyeti’nin üniversitelerinde de benzeri inkarcı konferansların düzenlendiğini hatırlattı. İki üniversiteler tarafından konferansın iptalinden sonra Ankara Üniversitesi’nin temsilcileri, konferansı Arjantin Cumhuriyeti İslam Merkezi’nde düzenlemeye karar verdi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+