CHP’li Selina Doğan, azınlıklar için TBMM`de araştırma komisyonu istedi - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

23 Mart 2018  

CHP’li Selina Doğan, azınlıklar için TBMM`de araştırma komisyonu istedi

CHP’li Selina Doğan, azınlıklar için TBMM`de araştırma komisyonu istedi CHP’li Selina Doğan, azınlıklar için TBMM`de araştırma komisyonu istedi
CHP'nin Ermeni Milletvekili Selina Doğan, azınlıkların sorunların araştırılması ve çözüm önerilerinin saptanması için TBMM'da Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Doğan, azınlıklarının sorunlarının çözümü için öncelikle zihinlerdeki 'bariyerlerin' kaldırılması gerektiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan ve 22 CHP milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de azınlıklarının haklarının Lozan Anlaşmasıyla garanti altına alındığını anımsatıldı.

Türkiye'nin bu konuda ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eder hale geldiği ifade edilen gerekçede başlıca şu sorunlar gündeme getirildi:

"Bazı azınlık toplumlarının kendi okulları olsa da bu okullarının sorunlarına ilişkin bir mevzuat halen yoktur. Bir kısım mülkiyet sorunu giderilmiş olsa da kültürel kimliğin devamı için elzem olan mülklerin iadesi sorunu halen devam etmektedir. Cemaat vakıflarının seçme ve seçilme haklarını düzenleyen yönetmelik 2013'de iptal edilmiştir. Bu tarihten beri seçim yapılamamaktadır. Türkiye Ermeni Patrikliği 2008 yılından beri Patriğini seçememektedir. Yaptırımsız kalan nefret söylemleri bireylerin yaşamını tehdit eder hale gelmiştir."

Araştırma önergesinde, bu sorunların azınlıkların dini ve idari işleyişlerini sekteye uğrattığı ve bireylerin eşit vatandaşlık algısını zedelediği belirtilerek sorunların ve çözüm önerilerinin tespiti için TBMM bünyesinde bir komisyon kurulmasının gerekli hale geldiği vurgulandı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+