İstanbul`da yasaklanan ``Yeva``nın yönetmeninden tepki - Gündem
26 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Նպատ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

23 Mart 2018  

İstanbul`da yasaklanan ``Yeva``nın yönetmeninden tepki

İstanbul`da yasaklanan ``Yeva``nın yönetmeninden tepki İstanbul`da yasaklanan ``Yeva``nın yönetmeninden tepki
16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin İstanbul’daki son gününde izleyiciyle buluşması planlanan Ermenistan-İran ortak yapımı ‘Yeva’ adlı filmin gösteriminin, İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasından sonra filmin yönetmeni Anahid Abad TBMM'e başvuracağını söyledi.

Filmin, 17 Mart Cumartesi saat 17.00 seansında gösterilmesi planlanıyordu. Ancak Emniyet görevlileri, Cumartesi öğlen saatlerinde, film gösteriminin yasaklandığına dair Valilik kararını festival yetkililerine iletti. Filmmor’dan Melek Özman, ‘Yeva’nın, Azerbaycan hükümetinin ısrarlı girişimleri sonucu yasaklandığını söyledi.

Filmin yönetmeni Anahid Abad ise Agos’a yaptığı açıklamada, filmin yasaklanmasından ötürü duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Abad, şöyle konuştu: “Bir ay öncesinde Yeva filmimin İstanbul’daki 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde gösterileceğini öğrendim. Hatta bu vesileyle İstanbul’a da gelecektim fakat uçuştan birkaç saat önce İstanbul Valiliği’nin filmin gösteriminin yasaklandığını öğrendim. Bu yasağa çok şaşırdım ve elbette üzüldüm. Zira benim herhangi bir siyasi mesaj içermeyen ve evrensel filmim, siyasi bir tavırla devlet tarafından yasaklandı. Yeva’nın yasaklanmasının nedenlerini öğrenmek için Türkiye Parlamentosu’na başvurmayı düşünüyorum. Onlardan filmin gösterilmesini ve değerlendirmeyi aydınlar ile halkın yapmasını, bu konuda kolaylık sağlamalarını talep edeceğim. Ben, Yeva filminin yönetmeni Anahit Abad, filmimin özgürce gösterilmesini talep ediyorum. Türkiyeli aydınları, sanatçıları, sinemacıları, İstanbul halkını ve Türkiye toplumunu, filmin gösterilmesini desteklemeye çağırıyorum.”Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+