Rus milletvekili: Aliyev`in Yerevan açıklaması eksik eğitiminden kaynaklanıyor - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

26 Mart 2018  

Rus milletvekili: Aliyev`in Yerevan açıklaması eksik eğitiminden kaynaklanıyor

Rus milletvekili: Aliyev`in Yerevan açıklaması eksik eğitiminden kaynaklanıyor Rus milletvekili: Aliyev`in Yerevan açıklaması eksik eğitiminden kaynaklanıyor
Rusya Federasyonu Devlet Duması Milletvekili Konstantin Zatulin, Yerevan ile Zangezur’un Azeri toprakları olduğuna dair Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iddialarını ciddiye almadığını açıkladı. Ermenistan Milli Meclisi’nde gazetecilere konuşan milletvekili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın, bu tür bir açıklama yaparak uluslararası arenada kendi pozisyonunu zayıflattığını kaydetti.

Zatulin, “İlerideki seçimleri göz önünde bulundurursak, bu açıklamanın yerel halk için yapıldığını görebiliriz. Fakat bu açıklama siyaset ve tarih açısından hiçbir eleştiriye dayanamaz. Bu tür açıklamaları kimsenin ciddiye alacağı ndüşünülemez”, yorumunu yaptı.

Dağlık Karabağ’ın da müzakerelere dahil olduğu döneminden bir olay hatırlayan Rus milletvekili, sözlerine şu şekilde devam etti: “Dağlık Karabağ’ın, müzakere sürecine katıldığı dönemde, müzakerelerde Dağlık Karabağ’ı, dönemin Dışişleri Bakanı ve benim iyi dostum olan Arkadi Ghukasyan temsil ediyordu.

Bir gün Roma’da müzakere masasında yoğun tartışmalardan sonra gerginliği azaltmak isteyen Azerbaycan temsilcisi, düşünceli görünen Arkadi Ghukasyan’a yaklaşarak meselenin ne olduğunu sordu. Arkadi Ghukasyan ise, Kolizeyum yolunda Roma İmparatorluğu’nun büyük haritasını gördüğünü ve o haritada, hep kendi toprakları olarak düşündükleri bölgelerde “Büyük Azerbaycan” yazıldığını fark ettiğini söyledi.

Ertesi gün Azerbaycan heyetinin üyeleri, hepsi çok sinirli bir halde müzakereye gelmişti, çünkü Roma İmparatorluğu’nun haritasındaki “Büyük Azerbaycan” yazısını görmeye gittiklerinde sözkonusu bölgelerde her yerde “Büyük Hayk” diye yazıldığını görmüştü. İşte bu yüzden Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasını, tarih eğitiminin eksikliğinden başka bir şekilde açıklayamam.”Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+