2. Abdülhamit`ten kaçan Ermeni genci başarıya götüren halıların hikayesi - Gündem
26 Mart 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արեգ / Օր : Նպատ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

27 Mart 2018  

2. Abdülhamit`ten kaçan Ermeni genci başarıya götüren halıların hikayesi

2. Abdülhamit`ten kaçan Ermeni genci başarıya götüren halıların hikayesi 2. Abdülhamit`ten kaçan Ermeni genci başarıya götüren halıların hikayesi
ABD’nin Minnesota eyaletinin, en büyük tirajı olan gazetesi “Star Tribune”, Batı Ermenistan’dan (günümüz Türkiye toprakları) göç ettirilen bir Ermeni’nin başarıya giden yolunu sayfalarına taşıdı.

1874 yılında dünyaya gelen Bedros Kelcik hakkında makalede şöyle yazıyor: “Ailenin 11 çocuğundan 8. olup Ermeni Apostolik Kilisesinin geleneklerine göre büyütüldü. 1800’lü yılların başında Osmanlı Sultan Abdülhamit II, Ermenilerin ve diğer Hristiyan azınlıkların, 3000 yıldan beri yaşadıkları topraklardan sürgün edilmesini öngören bir projeyi kabul etmişti”.

Kurt Braun imzasıyla çıkan makalede, 15 yaşındaki Bedros Kelcik’in, vatanından sürgün edildikten sonra günlük 40 mil yürümeye mecbur kaldığı anlatılıyor. Amerika’ya varma hayalini aklına koyan Ermeni genç, bu zorlu ve zorunlu yolculuktan 5 yıl sonra başına gelenleri “New York Times”a şöyle anlatmıştı:

“Asla unutmayacağım korkunç bir yolculuktu. Yukarıdan yakıcı güneş, aşağıdan yanan toprak: fakat bizim durmaya hakkımız yoktu. İki gün sonra ayakkabılarımız yırtıldı, toprağın sıcaklığına dayanamaz hale geldik, kıyafetlerimizi yırtarak ayaklarımızı sarmaya mecbur kaldık”.

Bu acı yolculuktan tam on yıl sonra, yani 1900 yılında Bedros Kelcik, Minnesota’nın merkezi Saint Paul şehrinde halı temizleme ve onarım merkezi açtı. Bugün de, kuruluşundan yaklaşık 120 yıl sonra Bedros’un torunu Mark, dedesinin işini aynı merkezde devam ettiriyor.

Bedros’un torunları Tom ile Mark, dedelerinin Amerika’ya kadarki yolculuğunu ve başarıya ulaşmadan önceki tüm kayıp ve başarısızlıklarını ayrıntılarla anlatan bir makale yayınladı. Genç yaşında Amerika’ya gelen ve tek bir kelime İngilizce bilmeyen dedelerinin, defalarca herşeyi kaybettiği, bazen başının üstünde bir çatı bile olmadığı, iş dünyasındaki ilk denemeleri ile başarısızlıkları anlatıldı.

Başta aylık 15 dolar kirayla Saint Paul’da dükkan kiralayan Bedros Kelcik, bir gün ünlü bir avukattan 5 dolar karşılığına bir eski halı satın almış. Bir hafta sonra dükkanın yanından geçen avukat, vitrinde çok şık bir halı görünce bunun aynı halı olduğunu anlamış. “Ne dersiniz, şimdi halınız artık hoşunuza gidiyor mu?” diye soran Bedros’un yaptığına hayran kalan avukat, onun işine birkaç bin dolarlık yatırım yapmış.

1920 yılında Minneapolis’te ikinci dükkanını açan Bedros, zamanla büyük ün kazandı. Daha sonra işini Chikago, Los Angeles ve New York’a da taşıdı. Ünlü Ermeni iş adamı, hayatının 85. yılında akciğer kanserinden vefat etti.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+