Vatikan`da ünlü Ermeni din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin heykeli törenle açıldı - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

05 Nisan 2018  

Vatikan`da ünlü Ermeni din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin heykeli törenle açıldı

Vatikan`da ünlü Ermeni din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin heykeli törenle açıldı Vatikan`da ünlü Ermeni din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin heykeli törenle açıldı
Vatikan parklarında ünlü Ermeni ilahiyatçı, şair, müzikçi, felsefeci ve din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin (10. yüzyıl) heykelinin açılış töreni düzenlendi. Evrensel Kilise Rahibi Grigor Narekatsi'nin heykelinin kutsama törenine bizzat Papa Franciscus katıldı.

Törene Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan başkanlığındaki heyet ve birçok misafir katıldı.

Heykelin kutsamasından sonra Dünya Ermenileri Katolikosu İkinci Garegin ve Kilikya Katolikosu Birinci Aram da dua okudu. Törenin bitiminde Papa Franciscus saygı göstererek heykelin önünde eğildi.

Vatikan'daki Grigor Narekatsi heykelinin açılması, Papa Franciscus'un 2016 yılında ilk Hıristiyan halkı olan Ermenistan'a yaptığı ziyaretle daha da güçlendiği Katolik ve Ermeni Apostolik kiliseleri arasındaki ilişkilerin yüksek düzeyini simgeliyor.

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Haziran 2016’da Ermenistan’ı ziyaret eden Papa Franciscus’a Hristyanlığı devlet dini olarak ilk kabul eden ülkeye yaptığı ziyaretin simgesi olarak Narekatsi’nin heykelinin maketini hediye etmişti. Cumhurbaşkanı Sarkisyan heykel maketini Papa’ya hediye ettiğinde, gerçek heykelin gelecekte Vatikan'a yerleştirileceğini ümit ettiğini söylemişti. Heykeli beğenen Papa ise rızasını vermişti.

İlgili Foto Galeri : Vatikan`da ünlü Ermeni din adamı Aziz Grigor Narekatsi’nin heykeli törenle açıldı


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+