Ermenistan dönem Cumhurbaşkanı, yeni Cumhurbaşkanını görevinden aldı - Gündem
22 Ocak 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Արաց / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Այգ

Gündem :

05 Nisan 2018  

Ermenistan dönem Cumhurbaşkanı, yeni Cumhurbaşkanını görevinden aldı

Ermenistan dönem Cumhurbaşkanı, yeni Cumhurbaşkanını görevinden aldı Ermenistan dönem Cumhurbaşkanı, yeni Cumhurbaşkanını görevinden aldı
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan’ın Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Büyükelçisi Armen Sarkisyan’ı görevden uzaklaştırma kararnamesini imzaladı.

Armen Sarkisyan, 2 Mart’ta Ermenistan Cumhuriyetinin 4. Devlet Başkanı görevine seçildi. Ermenistan’da ilk kez Cumhurbaşkanı Parlamento tarafından seçildi. Armen Sarkisyan 9 Nisan'da yeni görevine başlayacak.

Kapalı oylamada 90 milletvekili tek aday olan Sarkisyan'ın lehine oy kullanırken, 10 milletvekili ise ''Hayır'' oyu kullandı. Oylamaya toplam 101 milletvekili katıldı. 1 oy geçersiz sayıldı.

6 Aralık 2015'ta Ermenistan'da yapılan referandum sonucunda kabul edilen Yeni Anayasa paketi ile ülkedeki yarı başkanlık olarak nitelenen sistem, parlamento ve başbakanın yetkilerini artıracak şekilde değişime uğramış, 2018 Nisan ayından sonra ülkenin deyim yerindeyse birinci adamının Cumhurbaşkanı değil Başbakan olacağı anlaşılmıştı. Yeni anayasaya göre, Cumhurbaşkanı milletvekilleri ve yerel yönetim birimlerinin temsilcileri tarafından oluşturulacak "Seçim Kurulu" tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasını öngören paket, göreve ikinci kez seçilme hakkını ise kaldırmıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+