Fatih Akın: Ermeni soykırımı filminin prömiyerinin ardından Türkiye’ye gidemiyorum - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

07 Nisan 2018  

Fatih Akın: Ermeni soykırımı filminin prömiyerinin ardından Türkiye’ye gidemiyorum

Fatih Akın: Ermeni soykırımı filminin prömiyerinin ardından Türkiye’ye gidemiyorum Fatih Akın: Ermeni soykırımı filminin prömiyerinin ardından Türkiye’ye gidemiyorum
Yönetmen Fatih Akın, Ermeni soykırımını konu alan The Cut (Kesik) filminin prömiyerinin ardından 3 yıldır Türkiye’ye gelmediğini belirterek, “Nefret ve ırkçılık Türk toplumunda uzun süredir kök salıyor”dedi.

Tuhaf Dergisi’nin Nando Salva’nın sorularını yanıtlayan Akın Türkiye’yi sevdiğini ancak ‘Cut’ filminin ardından buraya gelemediğini söyledi ve Türkiye’de yükselen ırkçılığa dikkat çekterek;

“Türkiye’nin zor günler geçiriyor olması beni hakikaten üzüyor. Nefret ve ırkçılık tüm ülkeyi zehirliyor; nefret ve ırkçılık Türk toplumunda uzun süredir kök salıyor. Daha önce eski elitler kasabalıları sömürüyorlardı, şimdi kasabalılar iktidarı ele alınca işi intikama döktüler. Şimdilerde Türkiye’den uzak durmam gerekiyor ve halihazırda orada bir film çekme düşüncem yok. Zaten çekmeye kalksam tutuklanırım herhalde. Kesik filmini yaptıktan sonra beni muhtemelen bir halk düşmanı olarak görüyorlardır.” dedi.

“The Cut /Kesik”in oyuncu kadrosunda Tahar Rahim, Simon Abkarian, Makram J. Khoury, Hindi Zahra, Kevork Malikyan, Bartu Küçükçağlayan, Trine Dyrholm, Moritz Bleibtreu, Arsinée Khanjian, Akin Gazi ve Arévik Martirossian'ın yer alıyor.

Çekimleri Almanya, Küba, Kanada,Ürdün ve Malta'da gerçekleşen 20 milyon dolarlık bütçesiyle "The CUT/Kesik"'in konusu ise şöyle:

1915, Mardin, bir gece, Osmanlı askeri şehirdeki tüm Ermeni erkekleri toplar, demirci Nazarat Manukyan’ı da ailesinden koparırlar . Yıllar sonra, iki kızının hala hayatta olduğunu duyan Nazarat, kızlarını bulmayı kafasına koyar. Bu yolculuk onu Mezopotamya çöllerinden Havana’ya, oradan da Kuzey Dakota eyaletinin ıssız ve çorak arazilerine sürüklemiştir. Bu serüven, Nazarat’ı iyi kalpli insanlarla karşılaştırdığı gibi aynı zamanda kötü ve adeta şeytanın vücut bulduğu insanlarla da buluşturur.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+