Suriye’de binlerce Hıristiyan Paskalya’yı kutladı - Gündem
15 Aralık 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Քաղոց / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

07 Nisan 2018  

Suriye’de binlerce Hıristiyan Paskalya’yı kutladı

Suriye’de binlerce Hıristiyan Paskalya’yı kutladı Suriye’de binlerce Hıristiyan Paskalya’yı kutladı
Suriye’nin Halep şehrinde ve genelinde binlerce Hıristiyan Paskalya kutlamalarına katıldı. Palmiye Pazar kutlamaları için de din adamları, halkla beraber Halep, Lazkiye ve Şam sokaklarındaydı.

Katolik ve Ermeni Apostolik kiliselerinin bu yıl 1 Nisan’da kutladığı Paskalya bayramı vesilesiyle savaştan tahrip olmuş Suriye’nin sokakları renklendi. Binlerce Hıristiyan, Suriye başkenti Şam’da, Halep ve başka şehirlerde İsa’nın dirilişini kutladı.

Halk Ortodoks Katolik (Melkite) Kilisesi’nin merkezi olan Kutsal Haç Kilisesi’nin önündeki meydanı doldurdu. Paskalya kutlamalarının devam ettiği Kutsal Haç Kilisesi’ni Beşar Esad'ın eşi Esma el-Esad da ziyaret etti.

Halep Aralık 2016’da Rus güçlerin desteklediği Suriye ordusu tarafından geri alınmıştı. Savaş nedeniyle büyük yıkımlara uğrayan şehirde yavaş yavaş normal hayata dönmeye başlandığı gözlendi. Bir buçuk sene sonra Halep’in sokaklarında coşkulu Paskalya kutlamaları gerçekleşti.

Kasım 2015’te Pazar günkü ayin esnasında Kutsal Haç Kilisesi bir füze saldırısında hedef olmuştu. Katedralda 400 kişi bulunmasına rağmen saldırı sonucu kimse hayatını kaybetmemişti.

Paskalya ve Palmiye Pazarı Tartus, Homs’da ve Suriye’nin başka birçok şehir ve köyde de kutlandı.
Bu haber ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+