Lavrov: Karabağ çatışması ile ilgili yeni fikirler geliştiriliyor - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

09 Nisan 2018  

Lavrov: Karabağ çatışması ile ilgili yeni fikirler geliştiriliyor

Lavrov: Karabağ çatışması ile ilgili yeni fikirler geliştiriliyor Lavrov: Karabağ çatışması ile ilgili yeni fikirler geliştiriliyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının, Karabağ çatışmasının çözümü konusunda bazı yeni fikirler geliştirdiklerini bildirdi. Çatışan tarafların, müzakere sürecinde başarılı olmak için birbirlerine karşı güvensizlikten vazgeçmeleri gerektiğini vurgulayan Lavrov, 2011 Kazan Zirvesinde geliştirilen ilkeleri kullanmaya çağırdı.

Meydana gelen fikirleri "kağıda kaydedilmesi" gerektiğini dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanların da katılımıyla yapılan 2011 Kazan Zirvesi öncesinde hazırlık çalışmalarının çok yoğun geçtiğini anlattı.

Lavrov, “Fakat zirve sırasında yeni soru ve açıklamalar meydana geldi. Böyle oluyor. Biz bundan felaket yaratmıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Eminim ki Kazan senedindeki birçok hususlara bugün de ihtiyaç duyuluyor” şeklinde konuştu.

O yıllarda üzerinde çalışılan hiçbir şeyin kaybedilmediğini ileri süren Rusya Dışişleri Bakanı, çatışma ile ilgili birtakım yeni fikirlerin de ortaya atıldığını ve şuanda eşbaşkanlar ile taraflarca görüşüldüğünü bildirdi.

Daha önce konu ile ilgili açıklama yapan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, statükonun değişmesinin Ermeniler için olası olduğunu, fakat sadece meselenin kapsamlı bir şekilde çözülmesi durumunda kabul edileceğini vurgulamıştı. Sarkisyan, bu ilkenin Kazan senedinde de yansıtıldığını, fakat Azerbaycan tarafından kabul edilmediğini de ekledi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+