Derik`teki Ermeni Kilisesi bakımı Müslüman kadına emanet - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

10 Nisan 2018  

Derik`teki Ermeni Kilisesi bakımı Müslüman kadına emanet

Derik`teki Ermeni Kilisesi bakımı Müslüman kadına emanet Derik`teki Ermeni Kilisesi bakımı Müslüman kadına emanet
Mardin'in Derik ilçesinde bulunan ve 1650 yılında inşa edilen Surp Kevork Ermeni Kilisesi'nin bakımı Müslüman olan Hatun Çaçur tarafından yapılıyor.10 Nisan 2018 Salı 14:46[Derik'teki Ermeni Kilisesi bakımı Müslüman kadına emanet]Mardin'in Derik ilçesi Kale Mahallesi'nde yaşayan, 8 çocuk annesi Hatun Çaçur, 1650 yılında, 1500 metrekarelik alanda inşa edilen Surp Kevork Ermeni Kilisesi'ne gönüllü olarak bakıyor.

KOMŞULARININ İBADETHANESİNE SAHİP ÇIKTI

1980'li yıllarda Ermeniler'in bölgeden göç etmesiyle cemaatsiz kalan kilisenin temizliğini ve bakımını, köyde kalan tek Ermeni çift olan Yurşalin- Naif Demirci yaptı. Ancak son yıllarda Demirci çifti de yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları artınca evden çıkamamaya başladı ve kilisiye gidemedi. Bunun üzerine Hatun Çaçur, komşu olduğu kilisenin sahipsiz kalmasını istemedi.

"KİLİSEYİ KADERİNE TERK ETMEK İSTEMİYORUM"

Kilisenin her türlü bakımını kendisinin üstlendiğini anlatan Çaçur, "Daha önce Yurşalin ve kocası Naif Demirci, bu kiliseye bakıyordu. Son yıllarda onlar rahatsızlandı; ama ben kilisenin bakımını yapmaya devam ediyorum. Kiliseye kimse zarar vermesin, bahçesindeki ağaçlar kurumasın diye budamasını, peyzajını, sulamasını, gerekli tüm bakımlarını tek başıma yapıyorum. Kimse ne maaş ne de başka yardımda bulunuyor. Ben de yaşlıyım, hastayım. Ne devlet ne de Ermeniler yardım ediyor. 8 çocuk annesiyim, eşim yok. Bu kiliseyi kaderine terk etmek istemiyorum." diye konuştu.

Hatun Çaçur, "Müslümanım, Allah için, hayır için bu kiliseyle ilgileniyorum. Gece gündüz, kiliseye gözüm gibi bakıyorum." dedi.Bu haber ye.....t kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+