Türkler Cenevre’deki Soykırım Anıtı`nın peşini bırakmıyorlar - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

12 Nisan 2018  

Türkler Cenevre’deki Soykırım Anıtı`nın peşini bırakmıyorlar

Türkler Cenevre’deki Soykırım Anıtı`nın peşini bırakmıyorlar Türkler Cenevre’deki Soykırım Anıtı`nın peşini bırakmıyorlar
Türkiye’nin milliyetçi partilerinden biri olan Vatan Partisi Avrupa yöneticileri, İsviçre’nin Cenevre kentinde 13 Nisan 2018’de Trumpley Park’ta açılacak Ermeni Soykırımı anıtını protesto etti.

Protestocular düzenlenen basın açıklamasında, İsviçre’yi Avrupa Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Mercan, Atatürkçü Düşünce Derneği Bern ve Zürih yöneticisi Ethem Kayalı, Atatürkün Bütün Eserleri İsviçre temsilcisi Hasan Kemahlı ile Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım hazır bulundu.

Mercan’ın Türkçe açıklamasından sonra Yıldırım, AİHM’nin Perinçek Kararı’nın önemi ile Türkiye’nin haklılığını özetleyen konuşmasını Fransızca yaptı. Heyet, basın açıklamasından önce, İsviçre’de AİHM’nin Perinçek Kararı nedeniyle uygulanamaz durumda olan Ceza Kanunu’ndaki 261/4’ün AİHM’nin Perinçek Kararı ile uyumlu hale gelmesini amaçlayan SVP Cenevre Milletvekili, Türkiye yandaşı politikacı Yves Nidegger ile görüştü. Mercan ve Yıldırım, Trumpley Park’ta yaptıkları açıklamada, Soykırım anıtı inşa edilen her kentte söz konusu anıtların kaldırılması için dava açacaklarını ilan ettiler. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AİHM’nin Perinçek Kararlarında, yetkili mahkeme kararı olmadığına, 1915 olayları ile Yahudi Soykırımı’nın aynı kategoride değerlendiremeyeceğine, Yahudi Soykırımı’nda mahkeme kararı varken 1915 olayları konusunda mahkeme kararının olmadığına hükmetmiştir. Bütün bu gerekçeler nedeniyle Cenevre’de dikilmek istenen anıt kanunsuzdur.

İsviçre’de iç hukuk yolu tükendikten sonra Cenevre konusunda sorunu AİHM’ye taşıyacağız.

...Hükümet gerekli girişimlerde bulunmasa bile, Vatan Partisi, çeşitli ülkelerin parlamentolarının “Ermeni soykırımını” tanıma kararlarını kaldırmaları için çalışmaları başlatmış bulunuyor.

Yapacağımız işleri dört maddede özetleyebiliriz:

Bir: Ermeni soykırımını kabul etmeyenleri cezalandıran yasaları kaldırtacağız veya ilgili maddelerin yalnızca Yahudi soykırımı için uygulanmasını sağlayacak değişiklikler yapılmasını sağlayacağız.

İki: Ermeni soykırımını tanıyan parlamento kararlarının kaldırılması için kolları sıvıyoruz.

Üç: Ermeni soykırımını okul kitaplarından temizlettireceğiz.

Dört: Hiçbir yere Ermeni soykırımı anıtı diktirmeyeceğiz.

Avrupa’daki bütün vatandaşlarımızı, demokratik kitle örgütlerimizi, temsilciliklerimizi seferberliğe çağırıyoruz.''Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+