AGİT raporu: Aliyev’in kazandığı oyların yarıdan fazlası geçersiz - Gündem
25 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

13 Nisan 2018  

AGİT raporu: Aliyev’in kazandığı oyların yarıdan fazlası geçersiz

AGİT raporu: Aliyev’in kazandığı oyların yarıdan fazlası geçersiz AGİT raporu: Aliyev’in kazandığı oyların yarıdan fazlası geçersiz
Avrupa ülkelerinde demokratik işleyişi izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), İlham Aliyev’in zaferiyle sonuçlanan Azerbaycan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ciddi usulsüzlükler olduğunu açıkladı.

AGİT, seçimle ilgili raporunda, sandıkların önceden dolu olduğu ve seçimin birçok kuralının gözardı edildiğine ilişkin gözlemleri aktardı ve bu yüzden gözlemcilerinin oyların yarıdan fazlasını geçersiz bulduğunu bildirdi.

Örgüt, seçimlerin, hiçbir gerçek rekabet ve yarış olmaksızın, sınırlandırılmış bir siyasi iklimde ve temel hak ve hürriyetleri ihlal eden yasal düzenlemeler altında yapıldığı sonucuna vardı.

İlham Aliyev dördüncü kez Azerbaycan cumhurbaşkanlığına ‘seçilmişti.’ Aliyev’in otoriter yönetimini protesto amaçıyla önde gelen muhalefet partileri seçimi boykot etmişti. Bu ortamda yapılan seçimde ilk sonuçlara göre oyların yüzde 86.09’u Aliyev’e gitti. Seçime katılım oranı ise yüzde 74.51 olarak açıklandı.

Birleşik Azerbaycan Halk Cephesi Partisi’nin adayı Kudret Hasanguliyev’in oyların yüzde 3.4’ünü alarak ikinci, bağımsız aday Zahid Oruç ise yüzde 3.07 oyla üçüncü oldu.

2009 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle Aliyev’e, sınırsız sayıda cumhurbaşkanlığı seçimine katılma hakkı tanınmış, 2016 yılındaki değişiklikle ise cumhurbaşkanlığı süresi beş yıldan yedi yıla çıkarılmıştı.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+