1915 kurbanları İstanbul`da anılıyor - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

24 Nisan 2018  

1915 kurbanları İstanbul`da anılıyor

1915 kurbanları İstanbul`da anılıyor 1915 kurbanları İstanbul`da anılıyor
Ermeni Soykırımı'nın kurbanları yarın (24 Nisan) düzenlenecek etkinliklerle anılıyor.

İlk anma etkinliği saat 12.00'de Sultanahmet'te düzenlenecek. Bu etkinlik İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu'nca gerçekleştirilecek. Komisyon'un anma önce yaptığı basın açıklamasında

"20. yüzyılın başında Küçük Asya ve Kuzey Mezopotamya’nın Ermeni, Asuri/Süryani ve Rum halklarına yapılan soykırımın başlangıç tarihi olarak kabul edilen 24 Nisan’ı bu yıl da Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk İslam Eserleri Müzesi önünde anacağız. 1915’te cezaevi olarak kullanılan, İstanbul Ermenilerinin Haydarpaşa’dan ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce tutulduğu bu bina ve çevresini soykırımın inkârına karşı bir hafıza mekânı olarak kabul ediyor, basını, soykırım ve inkâr karşıtlarını burada yapacağımız soykırım anmasına davet ediyoruz." dendi.

Bundan 7 yıl önce bir 24 Nisan günü askerlik görevini yaparken bir arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı da Şişli Ermeni Mezarlığı'nda anılacak. Nor Zartonk inisiyatifinin düzenlediği anma saat 15.00'te.

Yarın 19.15'te ise Tünel Meydanı'nda Durde Platformu'nca bir anma düzenlenecek. Platform anmayı "103 yıl oldu. Yüzleşin" başlığıyla gerçekleştiriyor.Bu haber ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+