Ermenistan’da Başbakan seçilmedi: Cumhuriyetçiler Paşinyan`a karşı oy kullandı - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

01 Mayıs 2018  

Ermenistan’da Başbakan seçilmedi: Cumhuriyetçiler Paşinyan`a karşı oy kullandı

Ermenistan’da Başbakan seçilmedi: Cumhuriyetçiler Paşinyan`a karşı oy kullandı Ermenistan’da Başbakan seçilmedi: Cumhuriyetçiler Paşinyan`a karşı oy kullandı
Ermenistan'da tarihi anlar yaşanıyor. Eski Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlık görevinden istifa ettiğinin ardından, bugün 1 Mayıs’ta parlamentoda düzenlenen acil toplantıda yeni Başbakanı seçmek için oylama yapıldı.

Ermenistan’da yaklaşık 3 hafta süren protestoların lideri Nikol Paşinyan, seçime tek aday olarak katıldı. Sarkisyan'ın istifasıyla sonuçlanan protesto gösterilerine önderlik eden muhalefet lideri, ''Çıkış İttifakı'' Grubu (Yelq) partisinden aday gösterilen Nikol Paşinyan Başbakan seçilmedi.

Açık oylama ile yapılan seçim neticesinde Paşinyan oylamaya katılan milletvekilinden 45'inin desteğini alırken, parlamentoda çoğunluğu oluşturan ‘'Cumhuriyetçi partisi'' ise Paşinyan’a "hayır" oyu verdi. 56 milletvekili Paşinyan'a karşı oy kullandı.

Ermenistan Anayasasına göre parlamento oturumunda Başbakanın seçilmemesi durumunda, 7 gün içinde tekrar adaylar gösterilir, ve yeni seçim yapılır. İkinci seçimde de Başbakan seçilmezse, parlamento dağılır ve ülke erken seçime gider.

105 sandalyeli parlamentoda Paşinyan'ın başbakan seçilmek için 53 oy alması gerekiyordu. İktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi'in (ECP) 58 milletvekili bulunması nedeniyle Paşinyan'ın ECP'den en az 6 oy alması gerekiyordu.

Halihazırda parlamentoda Cumhuriyetçi Parti'nin 58, ''Mürrefeh Ermenistan''ın 31, Yelq'in 9 ve ECP'nin eski koalisyon ortağı Ermeni Devrimci Federasyonu Daşnaksutyun'un 7 koltuğu bulunuyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+