3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

03 Mayıs 2018  

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü
Birleşmiş Milletler Genel Meclisi, 1991 yılında, basın özgürlüğünün önemine dikkat çekmek ve hükümetlere Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 19. maddesi tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğüne saygı duyma ve onu koruma görevlerini anımsatmak için, 3 Mayıs’ı Dünya Basın Özgürlüğü günü ilan etmişti.
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayınlandığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre, dünya genelinde gazetecilere ve basına karşı düşmanlık, özellikle siyasi liderlerin açık bir şekilde desteklemesiyle artıyor.

Orgüt, dünyada giderek daha fazla demokratik olarak seçilmiş liderlerin basını demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olarak görmemeye başladığını da belirtti.

Bu seneki Dünya Basın Özgürlüğü listesindeki birinci ile sonuncu ülkeler değişmedi. Dünyada basın özgürlüğünün en fazla olduğu ülke Norveç olmaya devam ederken, basın özgürlüğünün en az olduğu ülke bu sene de Kuzey Kore olarak listelendi. Norveç'i ikinci sırada İsveç ve üçüncü sırada Hollanda takip ederken, 178'inci sıradaki Türkmenistan ile 179'uncu sıradaki Eritre de sıralamada en sonda yer alan Kuzey Kore'den hemen önce geldi. Ermenistan listede 80. , Türkiye ise 157. Sırada yer aldı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+