Ermenistan’da “Kadife devrim”in zaferi: Cumhuriyetçi partisi geri adım attı - Gündem
23 Eylül 2018 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

03 Mayıs 2018  

Ermenistan’da “Kadife devrim”in zaferi: Cumhuriyetçi partisi geri adım attı

Ermenistan’da “Kadife devrim”in zaferi: Cumhuriyetçi partisi geri adım attı Ermenistan’da “Kadife devrim”in zaferi: Cumhuriyetçi partisi geri adım attı
Ermenistan’da iktidardaki Cumhuriyetçi Partisi, 8 Mayıs’ta düzenlenecek Başbakanlık seçiminde aday göstermeyeceğini ve milletvekillerinin 1/3’ünün gösterdiği adayını destekleyeceğini açıkladı.

Başbakanlığa tek aday ise 1 Mayıs seçiminde parlamentodaki 3 partinin 46 milletvekillinin oyunu alan muhalif lider Nikol Paşinyan.

Aynı zamanda Paşinyan, bugün Parlamento’nun 2. büyük siyasi gücü olan muhalif “Mürrefeh Ermenistan” Partisi’nin Başkanı Gagik Tsarukyan ile görüştü. “Marriot Armenia” otelinde yapılan buluşmanın ardından gazetecilere konuşan liderler önemli açıklamalarda bulundu.

Tsarukyan “Mürrefeh Ermenistan” Partisi’nin parlamento grubunun 8 Mayıs’ta halkın adayı olarak nitelendirdiği Paşinyan’ın lehine oy kullanacağını açıkladı. Tsarukyan “Önkoşulsuz olarak halkın adayının yanındıyız” dedi.

Serj Sarkisyan'ın istifası sonrasında dün Ermenistan Parlamentosunda başbakanlık oylaması yapılmıştı. Oylamaya ülkede yaklaşık 3 hafta süren protestoların lideri ''Çıkış İttifakı'' Grubu (Yelq) partisinden aday gösterilen Nikol Paşinyan tek aday olarak girmiş ancak ihtiyacı olan 53 oy alamayarak 45 oyda kalmıştı.

Paşinyan oylamanın ardından destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+