Yüzleşme teklifine Kahraman`ın yanıtı: Milli şuurumuza aykırı - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

11 Mayıs 2018  

Yüzleşme teklifine Kahraman`ın yanıtı: Milli şuurumuza aykırı

Yüzleşme teklifine Kahraman`ın yanıtı: Milli şuurumuza aykırı Yüzleşme teklifine Kahraman`ın yanıtı: Milli şuurumuza aykırı
HDP milletvekili Garo Paylan’ın “1915 ve devamında olanların Ermeni Soykırımı olarak tanınması, faillerin isimlerinin kamusal alandan kaldırılması ve mağdurların ailelerine Türkiye vatandaşlığı verilmesi” için TBMM’ye verdiği kanun teklifi TBMM Başkanlığınca reddedildi.TBMM Başkanı İsmail Kahraman imzalı red yazısında Paylan’ın önergesi ‘kaba ve yaralayıcı söz’ olarak nitelendirildi ve Paylan’ın beyanları ‘kendi ülkenize hakaret’, “milli şuur ve tarihimize aykırı” olarak tanımlandı. Kahraman’ın yanıt yazısı şöyle:

“Ermeni Soykırımı’nın Tanınması, Soykırım Faillerinin İsimlerinin Kamusal Alandan Kaldırılması ve Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’niz Başkanlığımızca incelenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 67’nci maddesine Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözlerin varlığı hâlinde söz konusu yazı ve önergenin düzeltilmesi için sahibine geri verilmesi öngörülmüştür.

Kanun Teklifinizin adı, metni, genel gerekçesi ve madde gerekçelerinde yer alan ifadeler; Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişini suçlayan, Türk Milletini soykırım suçu işlemekle itham eden nitelikte görülerek İçtüzük’ün 67’nci maddesi çerçevesinde yaralayıcı söz olarak değerlendirilmiştir. Bunun yanında bahis konusu ettiğiniz kendi ülkenize hakaret mahiyetindeki böylesine kabul edilemez beyanlarınızın; genel hükümlere, millî şuur ve tarihimize aykırı olduğunu hatırlatarak Kanun Teklifiniz, gereken düzeltmelerin yapılması için tarafınıza geri verilmiştir.
Bilgilerinizi rica ederim.”

Paylan 20 Nisan 2018 tarihinde TBMM’ye verdiği kanun teklifinde 1915 ve devamında olanların Ermeni Soykırımı olarak tanınması, faillerin isimlerinin kamusal alandan kaldırılması ve mağdurların ailelerine Türkiye vatandaşlığı verilmesini önermişti. Paylan önergenin sonuç bölümünde “Bu topraklarda yaşanan acıların adının konması ve Soykırım’ın öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından tanınması, ülkemizin geçmişle yüzleşmek adına atacağı çok önemli bir adım olacak, Ermeni Soykırımı’nın mağdurları gecikmiş adalete kavuşacaktır” ifadesine yer vermişti.
Bu haber ag.....s kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+