​Ukrayna`da SOCAR`ın Ermeni karşıtı karalama kampanyasına dava talebi - Gündem
22 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

22 Mayıs 2018  

​Ukrayna`da SOCAR`ın Ermeni karşıtı karalama kampanyasına dava talebi

​Ukrayna`da SOCAR`ın Ermeni karşıtı karalama kampanyasına dava talebi ​Ukrayna`da SOCAR`ın Ermeni karşıtı karalama kampanyasına dava talebi
Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Azerbaycan devlet petrol şirketi “SOCAR”a karşı dava açmak hakkında ülkenin Yargılama Öncesi Araştırmaları Kayıt Sistemine kayıt yaptı. Sözkonusu şirkete karşı Ukrayna Ceza Kanunu’nun 161. Maddesinin 1. Fıkrasında geçen “Irk, milliyet veya dini bakışlarından dolayı vatandaşların hak eşitliğinin ihlali” suçundan dava açılması talep edildi.

Ukrayna’da faaliyet gösteren “Ermeni Girişimi” Vakfı, 25 Şubat 2018 tarihinde Ukrayna’da SOCAR’ın tüm ağında, Dağlık Karabağ’da yaşanan silahlı çatışmalara dair tarihi gerçekleri çarpıtan bir slayt gösterisinin yayınlandığını duyurdu.

Sözkonusu slaytta Ermenistan, saldırgan bir ülke olarak tarif edilirken, Ermeni kuvvetlerinin hareketlerinin ise 1945’te Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine karşı ABD’nin gerçekleştirdiği saldırıyla karşılaştırıldı.

Ermeni Vakıftan yapılan açıklamada, “SOCAR tarafından Ermenistan hakkında yayınlanan iftiralar gerçekleri yansıtmamakta ve tüm uluslararası normleri ihlal etmekte, üstelik Ukrayna’da halklar arası nefretin yayılmasına da yol açıyor” denildi.

“Ermeni Girişimi” Vakfı, “SOCAR”ın bu eylemlerini soruşturmak talebiyle Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+