​Suriye’de militanların yıktığı Ortodoks kilisesi restore edilecek - Gündem
20 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

28 Mayıs 2018  

​Suriye’de militanların yıktığı Ortodoks kilisesi restore edilecek

​Suriye’de militanların yıktığı Ortodoks kilisesi restore edilecek ​Suriye’de militanların yıktığı Ortodoks kilisesi restore edilecek
Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeydoğusundaki tarihi Hıristiyan kasabası Malula’da bulunan, daha önce militanların yıktığı Azize Tekla Ortodoks kilisesinin bir ay içerisinde tamamen restore edileceği ve ayinlere açılacağı duyuruldu.

Kilisenin yetkilisi Peder İlyas, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Her şey yıkılmıştı. Hemen yenileme çalışmalarına başladık. Şimdi neredeyse her şey hazır. Sadece hücrelerin mobilyaları içeriye alınacak ve kilisedeki rahibeler en fazla 1 ay sonda meskenlerine dönebilecekler” diye konuştu. Yetkili, tadilattan sonra klişede ayinlerin yeniden başlayacağını ve günlük olarak düzenleneceğini belirtti.Tur rehberi Olga Potapova ise restorasyonun önemine değinerek, şunları söyledi: “Bu küçük kasaba için tüm yıkılanların restore edilmesi çok önemli, çünkü bu yapılar hacıların sayesinde ayakta kalıyor. Şimdi gördüğünüz gibi burada tek turist dahi yok. Bu nedenle olup bitenler, bugün gördüklerimiz, kasaba halkı ve Suriye geneli için büyük bir mutluluk. Zannediyorum ki tüm Hıristiyan camiası için de büyük bir mutluluk.”

'HZ. İSA'NIN BİR SÜRE BULUNDUĞU KİLİSE'

‘Hz. İsa’nın da bir süre bulunduğu’ rivayet edilen Malula, dünyada Hz. İsa’nın dili olarak bilinen Aramice’nin konuşulduğu tek yer. Yerli halkın 3’te ikisiyse Hristiyanlardan oluşuyor. 2013’te Fatih el Şam (El Nusra Cephesi) militanları tarafından ele geçirilen kasabayı 2014’ün nisan ayında Suriye ordu birlikleri geri almıştı. Kasabanın militanların elinde olduğu sırada Hristiyanlara ait birçok mabet imha ya da talan edilmişti.Bu haber sp.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+