​Yahudi toplumundan kısa kısa: Haydarpaşa’da okul inşaatı devam ediyor - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

31 Mayıs 2018  

​Yahudi toplumundan kısa kısa: Haydarpaşa’da okul inşaatı devam ediyor

​Yahudi toplumundan kısa kısa: Haydarpaşa’da okul inşaatı devam ediyor ​Yahudi toplumundan kısa kısa: Haydarpaşa’da okul inşaatı devam ediyor
Yıllardır Anadolu yakasında okul öncesi çocuklara eğitim veren Miniks Anaokulu, Haydarpaşa Yeldeğirmeni’ndeki eski okul binasına taşınmayı hedefliyor. Uzun yıllar Alliance Israelite Universelle Okulları bünyesinde yörenin Yahudi çocuklarına hizmet veren iki binalı kompleks, Anıtlar Kurulu ve Kadıköy Belediyesinden alınan izinler sonrasında restore ediliyor. Yıkık olan bina da eskisine uygun şekilde yeniden yapılıyor.

22 Mayıs Salı günü Vakıf Başkanı Eli Arditi ve konuyla ilgisini sürdüren geçmiş dönem başkanı Mahir Saranga, Hamambaşı Rav İsak Haleva, bölgenin sorumlu Bet Din üyesi Rav Yeuda Adoni, Mimar Hayim Beraha, Türk Yahudi Toplumu geçmiş dönem başkanlarından Silvyo Ovadya, Okul Müdürü Doli Levi ve maddi olarak projeye destek veren hayırseverlerin ve bir kısım vakıf yöneticisinin hazır bulundukları günde inşaatın sürdürüldüğü alan ziyaret edildi. Ardından sembolik tuğlalar duvara harçla konulurken, din adamları inşaatın hayırla ilerlemesi için dua etti.

‘Balat Ahrida Sinagogu’ videosu ilk üç proje arasında

Ulus Özel Musevi Okulu öğrencileri, merkezi Budapeşte’de olan Centropa’nın Yahudi toplumlar arasındaki kültürlerarası iletişimi sağlamak amacıyla düzenlediği ‘Uluslararası Centropa Video Yarışması’na son üç yıldır katılıyor. ‘My Community/ Toplumum’ kategorisinde ortaokul öğrencilerinin çektiği Balat Ahrida Sinagogu videosu ‘Audience Prize’ dalında ödül alacak ilk üç proje arasına girmeye hak kazandı. 3 Haziran’a dek sürecek olan oylama internet üzerinden desteğinizi bekliyor. http://cjn.centropa.org/content/audience-prize

Büyükelçi’den Baruh Ailesine taziye ziyareti

Portekiz’in Ankara Büyüleçisi Paula Leal da Silva, 11 Mart tarihinde elim uçak kazasında hayatını kaybeden Jasmin Baruh Siloni’nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Da Silva ve elçilik yetkilileri Sibel – İzak Baruh’u evlerinde ziyaret ederek, Jasmin’in kaybından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.Bu haber sa.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+