Türkiye’nin Batman’da inşa ettiği Ilısu Barajı Dicle sularını önemi derecede azalttı - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

07 Haziran 2018  

Türkiye’nin Batman’da inşa ettiği Ilısu Barajı Dicle sularını önemi derecede azalttı

Türkiye’nin Batman’da inşa ettiği Ilısu Barajı Dicle sularını önemi derecede azalttı Türkiye’nin Batman’da inşa ettiği Ilısu Barajı Dicle sularını önemi derecede azalttı
Irak hükümeti, Dicle suyunun geri çekilmesinden Türkiye’nin Batman’da inşa ettiği Ilısu Barajı’nı sorumlu tutuyor.

Bağdat sakinlerinin, Dicle Nehri’ni bazı yerlerde yürüyerek geçebildiğini bildiren İngiliz “The Times” gazetesi, böyle bir durumun ilk kez gözlendiğinin altını çizdi. Kaynak, Irak yönetiminin sıkıntıdan Ilısu Barajı gölünü doldurmaya başlayan Türkiye’yi sorumlu tuttuğunu aktardı.

Bununla birlikte ülke genelinde su kaynaklarında kritik azalma yaşanan Irak’ın Su Bakanı Hasan el Canabi, hükümetin sorunun farkında olduğunu ve başa çıkabilmek için 24 adımlık bir plan hazırlandığını söyledi. Halkı su tasarrufu yapmaya çağıran bakan şu açıklamayı yaptı: “Irak ve Türkiye arasında baraj gölünün doldurulmasının koordine edilmesi için bir anlaşma yapıldı. Ancak Türkiye baraj gölünü 1 Mart’tan itibaren doldurmaya başladı.”

Barajın, tarım ürünleri için gereken suyun sağlanması için 1 Haziran’dan itibaren doldurulması gerekiyor. Irak meclisinde yapılan toplantınını ardından Ankara’yla görüşme yapma ve baraj gölünün doldurulmasının üç ay ertelenmesinin istenmesi kararı alındı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+