CHP`nın milletvekili adayı: Protokoller onaylansaydı Kafkasya’da çok daha farklı bir ortam oluşurdu - Gündem
20 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

08 Haziran 2018  

CHP`nın milletvekili adayı: Protokoller onaylansaydı Kafkasya’da çok daha farklı bir ortam oluşurdu

CHP`nın milletvekili adayı: Protokoller onaylansaydı Kafkasya’da çok daha farklı bir ortam oluşurdu CHP`nın milletvekili adayı: Protokoller onaylansaydı Kafkasya’da çok daha farklı bir ortam oluşurdu
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda yıllar boyunca farklı kademelerde görev yapan, Türkiye - Ermenistan yakınlaşması için çaba gösteren Ünal Çeviköz, CHP’den milletvekili adayı oldu. “Agos”a verdiği demeçte aday olmanın nedenlerine ve Türkiye’nin dış politikasına değinen Çeviköz, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin dış politikasının son yıllarda ciddi bir şekilde Türkiye’nin imajını olumsuz bir şekilde etkilediğini ve Türkiye’nin başta komşuları olmak üzere müttefikleriyle ve uluslararası ortamla ilişkilerinin bozulduğunu görüyorum. En azından bu konuda bazı şeylerin düzeltilmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum o yüzden bu yola girdim”.

Ermenistan –Türkiye arasındaki ılişkilerin normalleştirilmesini öngören protokoller lağvedilmesine gelince diplomat, AKP’nin bu süreci sürdürmesi mümkün ve hatta gerekli olduğunu vurguladı.

“Ve keşke yapabilseydi. Bu sadece Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ve bölgede bir barış ortamının ilerlemesine yol açmakla kalmayacaktı. Aynı zamanda Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilafın da çözülmesine olumlu bir katkı yapacaktı. Tabii sadece Türkiye’nin değil Ermenistan’ın da bazı hataları olduğunu kabul etmek lazım. Her iki taraf da aslında bu protokoller için bu kadar emek verdikten sonra, bu protokollerin imzalanması başarıldıktan sonra,( ki 1921 Kars Anlaşması’ndan sonra ilk kez iki hükümet biraraya gelip aynı belgenin altına imza atmışlardır bunun hiçbir şekilde unutulmaması gerekir) böyle önemli bir fırsatı iki taraf da kaçırmıştır maalesef. Keşke devam edebilseydi. Devam etseydi ben aslında Kafkasya’da bugün çok daha farklı bir ortam belirirdi diye düşünüyorum”.

Ermenistan’daki son iç siyasi gelişmelere da değinen Çeviköz, yeni Başbakan Nikol paşinyan’ın bölgesei sorunlar konusundaki tutumunu önemseyerek,“Onu özellikle vurgulamak istedim. Paşinyan’ın bakışı çok önemli ve çok olumlu. Bence başbakan olduktan sonra iki önemli demeci var. Bunlardan bir tanesi Azerbaycan’a bir tanesi Türkiye’ye yönelik. “Herhangi bir şekilde hiçbir koşul öne sürmeden ve ön şart olmadan Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini arzu ediyoruz” diyor. İkincisi de “Dağlık Karabağ meselesi ve Azerbaycan Ermenistan ihtilafı mutlaka ve mutlaka sadece barışçı yollardan çözüme ulaştırılmalıdır” diyor. Bence bu ikisi önemli mesajlardır. İki ülkenin de bu mesajları iyi değerlendirmesi gerektiği düşüncesindeyim” ifadelerini kullanı.

Ermenistan – Türkiye kapalı sınırlarının olası açılışı hakkında ise politikacı, “Ermenistan-Türkiye normalleşmesi ve Kafkasya’daki Azerbaycan Ermenistan ihtilafı bütününe baktığınızda, eğer bu bütün bir ormansa Türkiye Ermenistan sınırının kapalı olması ağaçlardan bir tanesi. Dolayısıyla sadece oraya odaklanmanın o bütün ormanın güzelleşmesine yeterince katkıda bulunacağı düşüncesinde değilim. Bunun bütününü bir paket içinde düşünmek lazım. Aslında o paket de bence sadece Türkiye Ermenistan ilişkileri olarak soyutlanıp bakılacak bir sorun gibi görünmemeli, bu sorunun neresinden bakarsak bakalım en az üç tane aktörü var, Türkiye Ermenistan Azerbaycan hatta bir ölçüde elbette İran ve Rusya” yorumunu yaptı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

  • Bugün
  • Bu Hafta
  • Bu Ay

Anket Tüm Anketler

+