​Ermenistan`da milletvekili Manvel Grigoryan tutuklandı - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

19 Haziran 2018  

​Ermenistan`da milletvekili Manvel Grigoryan tutuklandı

​Ermenistan`da milletvekili Manvel Grigoryan tutuklandı ​Ermenistan`da milletvekili Manvel Grigoryan tutuklandı
16 Haziran’da Ermenistan’ın Milli Güvenlik Servisi ekipleri Ejmiatsin kentinde Parlamento vekili, “Vatan korucusu” teşkilatı Başkanı, Karabağ savaşı kahramanı olarak bilinen Tümgeneral Manvel Grigoryan’ı gözaltına aldı. Mahkeme, Grigoryan’ın ruhsatsız silah bulundurma suçlamasıyla tutuklanması kararı aldı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Grigoryan’ın tutuklanması üzere Facebook resmi sayfasından paylaştığı videoda Grigoryan’ın sadece ruhsatsız silah bulundurma değil 2016 Nisan ayı 4 günlük savaşı sırasında askerlere gönderilen yardıma el koymasıyla suçlandığını açıkladı.

Ermenistan devlet kanalı, Milli Güvenlik Servisi'nin Grigoryan’a ait evler ve binalarda yaptığı arama sırasında çektiği görüntüleri yayınladı. Sosyal medyada büyük yankı bulan video kamuoyunda Grigoryan'a karşı milli kahraman algısını değiştirdi. Sosyal medya kullanıcıları onun hakkında kahraman değil "hain" ve "hırsız" sözcükleri kullandı.

Başsavcılığı'ndan Grigoryan hamlesi

Ermenistan Başsavcısı Artur Davtyan, Girgoryan’a karşı cezai kovuşturma başlatmak ve tutuklu yargılamak için vekilliğinin düşürülmesi talebinde bulundu.

Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada elde edilen delillere göre milletvekili Grigoryan hakkında cezai kovuşturmayı başlatmak ve özgürlüğünü kısıtlamak için Anayasa’nın 96. ve 108. maddelerine göre işlemelerin başlatıldığı belirtildi.

Başsavcı Artur Davtyan, yasal işlemlerin çerçevesinde Grigoryan’ın milletvekili dokunulmazlığının kaldırma talebini ele almak amacıyla Parlamento’nun acil toplantısı düzenlemek için Hükümet'e başvurdu.

Manvel Grigroyan’ın oğlu istifa etti

Ermenistan Ejmiatsin kentinde günler önce Manvel Grigoryan’a ve oğlu Belediye Başkanı Karen Grigoryan’a karşı protestolar başlamıştı. Protestoların arkasında yurtdışında yaşayan zengin iş adamı Artur Asatryan’ın olduğu ifade ediliyor. Asatryan da Grigoryan’ın tutuklandığı gün ruhsatsız silah bulundurma suçlamasıyla yakalandı.

Belediye Başkanı Grigoryan ise kendisinin gitmesini talep eden protestoculara karşı oturma eylemi başlamıştı. Bir gün sonra babasının tutuklanması ve suçlamalarının ardından Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı.
Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+