Osmanlı sultanlarının fotoğraflarını çeken Ermeni fotoğrafçı Febus Efendi - Gündem
22 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

20 Haziran 2018  

Osmanlı sultanlarının fotoğraflarını çeken Ermeni fotoğrafçı Febus Efendi

Osmanlı sultanlarının fotoğraflarını çeken Ermeni fotoğrafçı Febus Efendi Osmanlı sultanlarının fotoğraflarını çeken Ermeni fotoğrafçı Febus Efendi
Seneler önce yapılan bir röportajını hatırlayan araştırmacı Ümit Yüksel, Osmanlı Sarayında 23 yıl fotoğrafçılık yapmış olan Febus Efendi’nin (Bağoz Tarkulyan) tanıklıklarını gün yüzüne çıkardı.

Kültür dergisi İnsan ve Hayat’a konuşan Yüksel, Osmanlı padişahlarının fotoğraf çekilirken nasıl davrandıkları konusunda Febus Efendi’nin anılarını aktardı.

Sultan Vahdettin’in kılıç kuşanma merasiminde fotoğrafını çeken Febus Efendi, “Müsaade buyurursanız çekiyorum” deyince birdenbire başını çevirdi. “Durun, yandan olsun” dedi. Her ne hikmete mebni ise daima profil resim isterdi” şeklinde anlatmış. Saray fotoğrafçısı, Sultan Abdülmecid hakkında ise “Abdülmecid Han titizdi. Makinenin karşısında uzun uzadıya pozlar verir, ‘Şöyle mi dursam, böyle mi dursam’ diye sorardı” ifadelerini kullanmış. Ermeni fotoğrafçı, Sultan Abdülhamid’in ise ciddi fotoğraflar istediğini kaydetmiş.

Saray kadınlarının fotoğraflarını hiçbir zaman çekmeyen Febus Efendi, “Ne Meşrutiyet’ten evvel, ne de sonra saraya mensup hiçbir kadın fotoğrafını çektirmedi. Sadece Enver Paşa evlendiği gün beni çağırtmıştı.” Şeklinde anlatmıştı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+