​Irkçılıkla mücadele eden aktivistlerden İsrail iktidarına Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısı - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

21 Haziran 2018  

​Irkçılıkla mücadele eden aktivistlerden İsrail iktidarına Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısı

​Irkçılıkla mücadele eden aktivistlerden İsrail iktidarına Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısı ​Irkçılıkla mücadele eden aktivistlerden İsrail iktidarına Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısı
Irkçılıkla mücadele eden aktivistler, İsrail iktidarına Ermeni Soykırımı konusu ile ilgili siyasi oyunlara son verme çağrısı yaptı.

İsrail merkezli Haaretz gazetesinde "Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi" (European Grassroots Antiracist Movement -EGAM) Başkanı ve Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in siyasi konulardan danışmanı Benjamin Abtan, “Association of Daughters and Sons of Jewish Deportees from France” yöneticileri Beate Klarsfeld, Serge Klarsfeld ve Arno Klarsfeld’ın makalesi yayınlandı.

İsrail Parlamentosu Knesset'in basıklardan dolayı Ermeni Soykırımı’nı tanıma yasa tasarısını gündeme almadığını bildiren makalede “İsrail için çok sayıda ülkeye katılıp Ermeni Soykırımı’nı tanıma vakti gelmiş. İsrail böyle bir adımla temel değerlere sadakatini yeniden teyit edecek ve soykırımı inkara karşı uluslararası koalisyonu güçlendirecek” ifadelerinin altını çizdi.

Makalede İsrail’in Türkiye tarafından Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ülkelere yönelik tehditlerinden korkmaması gerektiğini vurgulayan aktivistler, makalede “2015 yılında Ermeni Soykırımı’nın tanınmalarının ardından Türkiye notalar verdi, elçilerini geri çağırdı, fakat daha sonra ilişkiler normale döndü” ifadelerine yer verdi.

Makale altına imza atan aktivistler İsrail’in bu konudaki özel roluna vurgu yaparak şöyle devam etti: “İsrail’in özel bir sorumluluğu var. Ermeni Soykırımı’nın tanınması geçmişi değiştirmez, ancak geleceğimizi şekillendirmeye ve bugün göç edilmesiyle tehdit edilenleri korumaya katkıda bulunacak.”Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+