Soykırım bilimcisi Taner Akçam, Ermenice`ye kazandırılan kitabı için Ermenistan`da - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

23 Haziran 2018  

Soykırım bilimcisi Taner Akçam, Ermenice`ye kazandırılan kitabı için Ermenistan`da

Soykırım bilimcisi Taner Akçam, Ermenice`ye kazandırılan kitabı için Ermenistan`da Soykırım bilimcisi Taner Akçam, Ermenice`ye kazandırılan kitabı için Ermenistan`da
Ermeni Soykırımı konusunda çalışmalarıyla bilinen Taner Akçam, kitabının Ermeniceye çevrilmesi vesilesiyle başkent Yerevan'da toplantı ve söyleşilere katıldı. "Ermenilerin Zorla Müslümanlaştırılması: Sessizlik, İnkar, Asimilasyon" adlı kitap, Meline Anumyan tarafından çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde Yerevan'daki Batı Ermenileri Araştırma Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına katılan Akçam, kitaplarını imzaladı.

Etkinlikte konuşan Anumyan, bu kitabın Ermenilerin İslamlaşması konusundaki yanlış tezleri çürütüğünü kaydetti. Çevirmen, "Bazı Türkler bu konuyu manipüle ediyorlar ve İslamlaşmış Ermenilerin varlığını soykırım olmadığının kanıtı olarak gösteriyorlar" diye konuştu.

Kitap, Jirayr Nişanyan Vakfı'nın desteğiyle, soykırımda ölenlerin anısına ithaf edilerek basıldı.

Akçam, ayrıca Yerevan’daki Avetisyan okulunda öğrencilerin mezuniyet törenine katıldı. Mezuniyet töreninde okulun bağışçıları Edward ve Pamela Avetisyan çifti, yurtdışından gelen misafirler, Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanı Arayik Harutyunyan ve Bakan Yardımcısı Hovhannes Hovhannisyan da hazır bulundu.

Temaslarının ilk günlerinde Akçam, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrap Mnatsakanyan ile de bir araya geldi. Mnatsakanyan Twitter hesabından yaptığı açıklamada Akçam ile yararlı bir görüşme yaptıklarını açıkladı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+