​Önemli iddia: Erdoğan ekonominin başına o ismi getirecek - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

02 Temmuz 2018  

​Önemli iddia: Erdoğan ekonominin başına o ismi getirecek

​Önemli iddia: Erdoğan ekonominin başına o ismi getirecek ​Önemli iddia: Erdoğan ekonominin başına o ismi getirecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kuracağı yeni kabinede Prof. Dr. Daron Acemoğlu'nun da görevlendireceği iddia edildi. Acemoğlu'nun, ekonominin başına geçirileceği ileri sürüldü.

Ermeni asıllı Türkiye ve ABD yurttaşı olan ekonomist Acemoğlu'nun geçen aylarda Ermenistan'ın yeni başbakanı Nikol Paşinyan tarafından da davet edildiği çok sayıda habere konu olmuştu.

Konuyu gündeme taşıyan Habertürk yazarı Nagehan Alçı,"Dünyanın en iyi iktisatçılarından biri olan Acemoğlu, Türk ekonomisinin yapısal sorunlarını kökünden çözecek vizyonuyla tarihi bir görev yapabilir. Her zaman ezberleri bozan ve herkesi şaşırtan bir lider olmuş Erdoğan, Acemoğlu’na Türk ekonomisinin başına tam yetkiyle geçme teklifini yapabilir" diye yazdı.

İddiasını "çok önemli bir kaynağa" dayandıran Alçı, "Kılıçdaroğlu yüzde 30’a nasıl bakıyor?" başlığıyla yayımlanan bugünkü (30 Haziran 2018) yazısında "Bu güzel haberin gerçekleşmesi ihtimali bile beni çok umutlandırdı" ifadelerini kullandı.

ACEMOĞLU KİMDİR?

1986'da Galatasaray Lisesi'ni bitiren Acemoğlu, lisans derecesini İngiltere'nin York Üniversitesi'nde aldı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan London School of Economics'ten aldı. 2000'de profesörlüğe yükselen Acemoğlu, 1993'ten bu yana ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders veriyor. Acemoğlu'nun The Economic Journal'da yayınlanan bir çalışması "1996 Yılının En İyi Makalesi" ödülünü aldı. Acemoğlu, 2005'te ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bilim adamlarına verilen John Bates Clark madalyası ile ödüllendirildi.

Bu haber ab.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+