​Ermeni gökbilimci Yervant Terziyan`a NASA yüksek ödülü - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

03 Temmuz 2018  

​Ermeni gökbilimci Yervant Terziyan`a NASA yüksek ödülü

​Ermeni gökbilimci Yervant Terziyan`a NASA yüksek ödülü ​Ermeni gökbilimci Yervant Terziyan`a NASA yüksek ödülü
Ünlü bilim insanı, profesör Yervant Terziyan, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yüksek ödülüne layık görüldü. Ödül, ünlü gökbilimciye Jim Bridenstine tarafından takdim edilecek.

NASA tarafından yayınlanan açıklamada, “Doktor Yervant Terziyan, hayatını eğitim, toplumsal faaliyet ve bilim araştırmalarına ithaf etmiştir. O, uzay araştırmaları ve eğitim merakını ve tecrübesini öğrenciler ve kamuoyuyla paylaşmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Gökbilim profesörü Terry Herter ise, Ermeni gökbilimcinin bu ödülü layıkı ile hak ettiğini vurgulayarak, “Doktor Terziyan kariyeri boyunca bilim alanının yorulmaz bir elçisi oldu. Bu haklı bir ödüldür.” yorumunu yaptı.

Yervant Terziyan kimdir?

Yervant Terziyan, 1939 yılında Mısır’da dünyaya geldi. Babası Ermeni, annesi Rum olan Terziyan, Ermeni okuldan mezun olduktan sonra eğitimine Kahire Amerikan Üniversitesi’nde devam etti. 1960 yılında ABD’ye taşınan Terziyan eğitim hayatını burada sürdürdü.

Ermeni bilim insanı, NASA’nın 8 komisyonunda görev alarak, ABD’nin çeşitli kolejlerinde astronomi dersleri verdi. Terziyan, galaksiler arası bölgeler ve bunlarda görünmez maddeler bulma doğrultusunda yaptığı araşırmalarıyla tanınıyor. Geçtiğimiz yıl Terziyan, “Hayatı boyunca kaydettiği başarılar” için NASA madalyasına ve bilimsel başarıları için Ermenistan’ın yüce altın madalyasına layık görüldü.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+