​Azerbaycan kaynaklı ilaçlar yasadışı yollarla Ermenistan pazarına sızdı - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

07 Temmuz 2018  

​Azerbaycan kaynaklı ilaçlar yasadışı yollarla Ermenistan pazarına sızdı

​Azerbaycan kaynaklı ilaçlar yasadışı yollarla Ermenistan pazarına sızdı ​Azerbaycan kaynaklı ilaçlar yasadışı yollarla Ermenistan pazarına sızdı
Ermenistan Sağlık Bakanlığı, Ermenistan pazarına sızan Azerbaycan kaynaklı ilaçlarla ilgili gerekli araştırmalar başlattı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Ermenistan eczanelerinde satılan “Avelox” ve “Puroxan” adlı ilaçların Ermenistan’a yasadışı olarak getirildiği ve ambalaj, üretim ülkesi ve tescil numarası açısından Ermenistan’da tescilli aynı adlı ilaçlaradan farklı oldukları tespit edildi.

Sözkonusu ilaçların, şu anda Ermenistan Sağlık Bakanlığı’nın ilaç ve tıbbı teknolojileri araştırma merkezinde incelendiği bildirildi.

“Bayer” şirketi tarafından Türkiye için üretilen “Avelox”, Ermenistan’da da tescil edilmiştir, fakat ambalajı farklıdır. Ermenistan’da satışa çıkarılan “Puroxan”ın içindeki tanıtmalık ise tamamen Azerice’dir. İlaç, 2014 yılında Azerbaycan’da onaylanmıştır. Böyle bir ilacın yasal yollarla Ermenistan’a getirilmiş olması imkansız.

Belçika’lı üreticiden alınarak Ermenistan’a ithal olunan bu ilacın Ermenistan’da tescil süresi bitti ve yeniden tescil aşamasındadır. Azerbaycan kaynaklı ilaçlarla ilgili bilgiler yetkili denetim makamlarına iletilirken, bunların Ermenistan pazarına nasıl girdiğinin araştırılması için emniyete de başvuruldu.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+