Mnatsakanyan-Mamedyarov buluşması gerçekleşti-Ne görüştüler? - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

12 Temmuz 2018  

Mnatsakanyan-Mamedyarov buluşması gerçekleşti-Ne görüştüler?

Mnatsakanyan-Mamedyarov buluşması gerçekleşti-Ne görüştüler? Mnatsakanyan-Mamedyarov buluşması gerçekleşti-Ne görüştüler?
11 Temmuz’da Brüksel’de Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanları Zohrab Mnatsakanyan ve Elmar Mamedyarov buluşması gerçekleşti.

Dışişlerinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre buluşma Ermenistan’da demokratik hareket sonucu gerçekleşen iktidar değişikliği ve yeni hükümetin kurulması sonrasında iki ülke dışişleri bakanlarının ilk buluşmasıydı.

Buluşmada AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Igor Popov, Stephane Visconti, Andrew Schofer ve AGİT DöneM Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kasperzky de hazır bulundular.

Ermenistan Dışişleri Bakanı AGİT Minsk Grubu eşbaşkalarına buluşmanın tertiplenmesi için teşekkür etti ve onların himayesinde barış sürecinin önemi ve müzakere dinamizminin korunmasının öneminin altını çizdi.

Buluşma tanışma amacı ve birbirlerinin görüşlerine ilişkin bilgia alma amacı taşımaktaydı.

Mnatsakanyan, müzakere sürecine alkernatif olmadığının altını çizdi, bu bağlamda barışa katkıda bulunan ortamın şekillenmesi, karşılıklı güvenin pekişmesi, gerilimin düşürülmesine yönelik adımlar, ateşkesin sapmaksızın korunması ve agresif retorikten vaz geçilmesinin önemine dikkat çekti.

Mnatsakanyan, çatışmacı tüm tarafların gerçekçi ve yapıcı katılımının kalıcı barışa ulaşılması çabalarının verimlilğinde öncelikli öneme sahip olduğunu vurguladı.

Taraflar, Dağlık Karabağ sorununun çözüm müzakere sürecine ilişkin konularda görüş alışverişinde bulundular.

Eşbaşkanlar, Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarına programlarına ilişkin bilgi verdiler. Atılacak adımlara da değinildi.Bu haber ne.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+