​Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanları Brüksel`de bir araya geldi - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

12 Temmuz 2018  

​Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanları Brüksel`de bir araya geldi

​Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanları Brüksel`de bir araya geldi ​Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanları Brüksel`de bir araya geldi
Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrap Mnatsakanyan ile Azerbaycanlı mevkidaşı Elmar Mamedyarov, 11 Temmuz tarihinde Brüksel’de bir araya geldi. Ermenistan’daki demokratik devrimden ve yeni hükümetin kurulmasından sonra bu, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan ilk görüşmeydi.

Görüşmeye, AGİT Minsk Grubu eş başkanları İgor Popov (Rusya), Stephane Visconti (Fransa) ve Andrew Schofer (ABD), ayrıca AGİT Dönem Başkanı’nın Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk de katıldı.

Karşılıklı olarak birbirinin görüşlerinin öğrenilmesine odaklı görüşmede Bakan Zohrap Mnatsakanyan, Karabağ müzakere sürecinin alternatifi olmadığına vurgu yaptı. Ermeni bakan, bu kapsamda barışa yol açan bir ortamın oluşturulmasına, karşılıklı güvenin sağlanmasına, gerginliğin düşürülmesine yönelik adımları, ayrıca ateşkesin devam ettirilmesini ve saldırgan söylemlerden vazgeçilmesini önemsedi. Mnatsakanyan, kalıcı barışın sağlanmasına yönelik çabaların başarısı için sürece ihtilafın tüm taraflarının yapıcı katılımasının birincil rolü olduğunu vurguladı.

Görüşme esnasında taraflar, Dağlık Karabağ çatışmasının normalleştirilmesine yönelik müzakere süreciyle ilgili konularda fikir alışverişinde bulundu.

Eşbaşkanlar, Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanlarına gelecek programlarını tanıttı, ileride atılacak adımlar ele alındı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+