Paşinyan: Uluslararası camia, gerginliğin artırılmasına yönelik Azerbaycan`ın çabalarına sert tepki - Gündem
25 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ցրօն / Ժամ : Բաւական

Gündem :

12 Temmuz 2018  

Paşinyan: Uluslararası camia, gerginliğin artırılmasına yönelik Azerbaycan`ın çabalarına sert tepki

Paşinyan: Uluslararası camia, gerginliğin artırılmasına yönelik Azerbaycan`ın çabalarına sert tepki Paşinyan: Uluslararası camia, gerginliğin artırılmasına yönelik Azerbaycan`ın çabalarına sert tepki vermeli
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, NATO karargahında Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis ile bir araya geldi. Ermenistan ile Letonya arasındaki ilişkilerin genişletilmesine dair birtakım konuların ele alındığı görüşmede Paşinyan, Letonya’nın Ermenistan için dost bir ülke olduğunu vurguladı.

Görüşme sırasında, Dağlık Karabağ’ın silahlı kuvvetleri ile temas hattında ve Ermenistan’ın devlet sınırında Azerbaycan’ın son dönemde imza attığı girişimlere de değinen Paşinyan, “Azerbaycan, temas hattında gerginliğin artırılmasına yönelik davranışlarına devam ediyor, çünkü bu ülkenin lideri, Ermenistan’daki demokratik gelişmelerin, Azerbaycan’a da geçebileceğinden endişe ediyor,” şeklinde konuştu.

AGİT Minks Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğuyla sürdürülen müzakere sürecine Ermenistan’ın sadık olduğunu dile getiren başbakan, ihtilafı savaş yoluyla çözme teşebbüslerinin, demokrasiye karşı saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan'ın, temas hattında gerginliğin artırılmasına yönelik çabalarına uluslararası camia tarafından sert tepki verilmesi gerektiğinin altını da çizdi.

Hatırlanacağı üzere Letonya, Ermenistan ile AB arasında imzalanan Kapsamlı ve Genişletilmiş İşbirliği Anlaşmasını onaylayan ilk ülkelerden biri.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, NATO karargahında Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Belçika Başbakanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean – Claude Juncker ile de bir araya gelecek.

Paşinyan’ın ayrıca ABD Devlet başkanı Donald Trump ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile el sıkışması öngörülüyor.

NATO karargahında Kuzey Atlantik Konseyi ile Kararlı Destek Misyonuna katılan ülkelerin devlet başkanları ile başbakanların toplantısına katılacak olan Paşinyan, toplantıda konuşma yapacak.

Daha sonra Ermenistan Başbakanı Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile ikili görüşme yapacak, ardından Avrupa Konseyi binasında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya gelecek.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Çok Okunan Haberler

Anket Tüm Anketler

+