​Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ülkedeki dini cemaat liderleriyle görüştü - Gündem
26 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Նպատ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

02 Ağustos 2018  

​Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ülkedeki dini cemaat liderleriyle görüştü

​Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ülkedeki dini cemaat liderleriyle görüştü ​Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ülkedeki dini cemaat liderleriyle görüştü
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ülkedeki dini cemaat liderleri ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlenen yemeğe, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva, Süryani Kadim Cemaati Patrik Vekili Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Türkiye Ermeni Katolikleri Ruhani Lideri Başepiskopos Levon Zekiyan, Keldani Cemaati Patrik Vekili François Yakan, Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Korepiskopos Orhan Çanlı, VADİP ve Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türk Yahudi Toplumu ve Türkiye Hahambaşılığı Vakfı Başkanı İshak İbrahimzadeh, Beyoğlu Süryani Kadın Meryemana Kilisesi Vakfı Başkanı Sait Susin, Surp Agop Ermeni Katolik Hastanesi Vakfı Başkanı Bernard Sarıbay, Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Teoman Önder ve Bulgar Ekzarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Vasil Liaze katıldı.

Yaklaşık 4 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına konuşan Kalın, "Azınlık cemaatlerinin liderleriyle güzel verimli bir toplantı yaptık. Hem gündemimizde olan konuları paylaştık hem de azınlık cemaatlerinin gündemlerindeki konuları dinleyerek not aldık” dedi.

Azınlıkların dini liderleri tarafından “Türkiye’de özgür yaşıyoruz” konulu ortak bildiri konusuna değinen sözcü, "Yurtdışında ülkemiz aleyhinde kullanılan bazı kampanyalara en güzel cevabı cemaat vakıfları kendileri kendi şahitlikleri ile ortak bildiri ile vermiş oldular. Bu inisiyatifi kendilerinin başlatmış olması memnuniyet verici bizim için. Hem bunun hem de diğer konuları ele aldık. Son 16 yılda dini azınlıkların kültürel, dini, tarihi mirasının korunması ve daha önce el konulmuş taşınmazların iadesi ile diğer konularda çok önemli mesafeler kat edildi. Gayrimüslim azınlığın kendilerini vatanında hissetmesi ve aidiyet duyguların yaşamaları önem arz ediyor” dedi.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+