​BM`den çağrı: İdlib`te çatışma çıkarsa Türkiye sınırlarını açık tutsun - Gündem
26 Haziran 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Նպատ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

10 Ağustos 2018  

​BM`den çağrı: İdlib`te çatışma çıkarsa Türkiye sınırlarını açık tutsun

​BM`den çağrı: İdlib`te çatışma çıkarsa Türkiye sınırlarını açık tutsun ​BM`den çağrı: İdlib`te çatışma çıkarsa Türkiye sınırlarını açık tutsun
Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde çatışmaların şiddetlenmesi durumunda Türkiye'den sınırlarını açık tutmasnı isteyebileceklerini duyurdu. Daha önce de Türkiye'de İdlib'den 2,5 milyon göçmenin sınıra akın edebileceği uyarısında bulunan BM, "İdlib sivillerin kan gölüne dönmemeli" diye taraflara yönelik çağrı yaptı.

Jan Egeland, "Savaşın İdlib'e ulaşmasına izin verilmemeli. Bu savaş, katliamla değil anlaşmalarla son bulmalı. Rusya, Türkiye, İran, Suriye hükümeti ve silahlı muhaliflerle, çatışmasızlık bölgelerinde gerilimin artmaması için yoğun diplomatik süreçler yürütülüyor ama elbette bölgede her gün çatışma var" diye konuştu. Egeland, Çatışmaların şiddetlenmesi halinde İdlib'deki durumun "100 kat daha kötüleşebileceğini" vurguladı.

BM'nin açıklaması, Suriye ordusu İdlib'e operasyon düzenlemeye hazırlanırken yapıldı. Rusya ve İran'ın desteğiyle ilerleme sağlayan ordu, bir sonraki hedefi olarak buraya gözünü dikti. Silahlı muhalifler bir süredir olası bir harekâta karşı hazırlık yapıyordu.

Ordu güçleri, isyancı güçler ve cihatçıların elindeki kırsal bölgelere helikopterlerden bıraktıkları broşürlerle harekâtın başlayacağını ilan etti. Broşürlerde, "Suriye Arap Ordusu ile işbirliği yapmak sizi militanlar ve teröristlerin hakimiyetinden kurtaracak, siz ve ailenizin yaşamlarını sürdürmesini sağlayacaktır. Suriye'deki diğerlerinin yaptığı gibi sizi de yerel mutabakatlara uymaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Türkiye, Rusya ve İran, Astana süreci kapsamında Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri mutabakatı imzalamış, Türkiye de İdlib'de 12 gözlem noktası kurmuştu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+