​Kars’taki dinlenme tesisinde Ermeni haçkar bulundu - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

14 Ağustos 2018  

​Kars’taki dinlenme tesisinde Ermeni haçkar bulundu

​Kars’taki dinlenme tesisinde Ermeni haçkar bulundu ​Kars’taki dinlenme tesisinde Ermeni haçkar bulundu
Kars’ta, Digor ilçesinde bulunan Halıkışlak köyünde vatandaşlar köydeki dinlenme tesisinin duvarında bir taşın üzerinde motifler farkedip bununla ilgili jandarma ekiplerine bilgi verdiler. Jandarma ekipleri dinlenme tesisine gelip Kars Müze Müdürlüğüne taşın bulunması hakkında haber verdi.

Köye giden müze görevlileri tarihi eseri Kars'a getirdi.Daha sonra bu tarihi eserle ilgili gazatecilere açıklamada bulunan Kars Müze Müdür Vekili Özlem Elbüstan bu ifadeleri kullandı: "Milattan sonra 9. yüzyılda Ermeni mimarisi, kültüründe sıklıkla rastladığımız anıt, işlenmiş bir mezar taşıdır. Haçkar Ermenice haç taşıdır. Yoğun şekilde üzerinde haç, hayvan motifleri, geometrik bezemeleri, insan figürleri olur. Bulmuş olduğumuz taş üzerinde kanatlı haç motifi vardır. Taşın üzerinde 3 motif haç bir de kuş ve çark motifi bulunmaktadır."

Bazalt taşından yapılan bu eserin ölçütleriyle ilgili de bilgi veren Elbüstan uzunluğunun 1 metre 25 santimetre, genişliğinin 60 santimetre ve kalınlığının 30 santimetre olduğunu söyleyerek, Ermeni kültüründe Haçkarların çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+