​Paşinyan: Ermenistan’daki üniversiteler yurtdışından öğrenciler getirmeli - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

23 Ağustos 2018  

​Paşinyan: Ermenistan’daki üniversiteler yurtdışından öğrenciler getirmeli

​Paşinyan: Ermenistan’daki üniversiteler yurtdışından öğrenciler getirmeli ​Paşinyan: Ermenistan’daki üniversiteler yurtdışından öğrenciler getirmeli
Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı Nikol Paşinyan ekonomik sorunları, projeleriyle ilgili canlı yayında hükümetin vergi politikası, ekonomide yüksek teknolojilerin rolü ve başka konularla beraber Ermenistan’daki üniversite sistemine de değindi. Başbakan'a göre üniversiteler yeni bir modele geçiş yapmalı ve bu yeni model sayesinde yurtdışından daha çok öğrenciler gelip Ermenistan’daki üniversitelerde eğitim almalı.

Paşinyan Ermenistan’ın üniversite sisteminde bazı sorunların ve özellikle birinci sırada öğrenci sorunu olduğunu vurguladı,

“Ermenistan’da böyle bir durum söz konusu- bütün başvuranlar üniversiteye girebiliyor. Tek istisna Yerevan Devlet Tıp Üniversitesidir, çünkü bu üniversite daha Sovyetler Birliği döneminde yurtdışından öğrenci getiriyordu.”

Başbakan dünyada fiyat ve kalite dengesini tutturabilen birçok üniversitenin var olduğunu ve bunun sayesinde yurtdışından öğrencilerin ilgisini çektiklerini ifade etti. Örnek olarak kendi çocuklarını Estonya’daki Tartu üniversitesinde okuttuğunu dile getiren Paşinyan bu üniversitenin hem kalite hem fiyat açısından uygun olduğunu söyledi.

“Eğer Ermenistan’da yurtdışından öğrenci getirilmesine yönelik bazı reformlar yapılsa ve çekici bir ortam oluşulsa üniversite sisteminde güzel bir değişiklik olur” dedi Paşinyan.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+