​Merkel’in ziyareti ile Ermenistan-Almanya ilişkilerinde çok değişilkilker olur - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

28 Ağustos 2018  

​Merkel’in ziyareti ile Ermenistan-Almanya ilişkilerinde çok değişilkilker olur

​Merkel’in ziyareti ile Ermenistan-Almanya ilişkilerinde çok değişilkilker olur ​Merkel’in ziyareti ile Ermenistan-Almanya ilişkilerinde çok değişilkilker olur
Almanya Şansölyesi (Başbakan) Angela Merkel’in Ermenistan ziyaretini değerlendiren siyaset bilimci Narine Dilbaryan “Merkelin Ermenistan ziyareti Ermenistan-Almanya ilişkilerinde birçok olumlu değişikliğe yol açabilir. Açık toplum olduğumuzu ona gösterebildiğimiz için memnunum. Bence Markel’in bundan olumlu ilzlenimleri kaldı” diye konuştu.

Dilbaryan’a göre Merkel’in, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’I kapsayan ziyaretinden memnun kalmayan tek ülke Azerbaycan. Siyaset bilimci “Azerbaycan Merkel’in ziyaretinden hayat kırıklığına uğradı. Merkel’in de Azerbaycan’da konaklanmadığını da dikkat çekti. Gürcistan’a gelince, Sansölye oraya ciddi yatırım programlarla gitti. Ancak Merkel Ermenistan’a da hazırlıksız gelmedi. Ermenistan’daki olan bitenden haberi vardı. Ermenilik Merkel için bilinmeyen bir alan değildi. Bu çok hoç ve dostluk bir atmosferde geçen önemli bir ziyaretti” ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısına katılan bir Ermeni siyaset bilimci Edgar Arakelyan da Merkel’in ziyaretini olumlu olarak değerlendirdi.

Arakelyan, Merkel’in, kendilerin Almanya olarak Ermenistan-AB anlaşmasının hayata geçirilmesi yönünde elinden geleni yapacaklarına dair söz verdiğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Ziyaretin ekonomik kısımına değinen Arakelyan “Bence Almanya Şansölyesine Ermenistan ile ilgili farklı programlar sunuldu, ancak önemli olan programların sunulması değil, gerçekleştirilmesidir. Umarım ileride Almanya ile daha yakın ekonomik ilişkilerimiz olacak” diye konuştu.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+