​Bursa`daki tarihi Ermeni kilisesi internet üzerinden satılığa çıkarıldı - Gündem
25 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ցրօն / Ժամ : Այգ

Gündem :

28 Ağustos 2018  

​Bursa`daki tarihi Ermeni kilisesi internet üzerinden satılığa çıkarıldı

​Bursa`daki tarihi Ermeni kilisesi internet üzerinden satılığa çıkarıldı ​Bursa`daki tarihi Ermeni kilisesi internet üzerinden satılığa çıkarıldı
Bursa’nın Setbaşı Mahallesi’nde bulunan 300 yıllık Ermeni kilisesi, bir alışveriş sitesinde 1.5 milyon dolardan satılığa çıkarıldı. Yüz yıl öncesine dek Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı mahalledeki Ermeni kilisesi, üç katlı kâgir bir yapıdan oluşuyor.

Bursasehirportali.com internet sitesinin haberiine göre tarihi kilise, “sahibi” yurt dışında yaşadığı için emlakçı tarafından, “Satılık kilise, ele geçmez. Her işe uygun” başlığıyla satılığa çıkarıldı. 1986 yılında Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü kayıtlarında “eski eser kilise” olarak tescillenen ve devlet tarafından mülkiyetine el konulan ibadethanenin fotoğraflarında çan kulesinin yıkılmış olduğu görülüyor.

Ermeni kilisesinin satılığı çıkarılması konusunda çıklama yapan gayrimenkul danışmanı Tayfun Özenginler, Setbaşı Mahallesi’nde önceden Ermenilerin yaşadığını hatırlatarak,

“Her köşede tarih kokusu var. Söz konusu kilise binası, mübadele döneminden sonra farklı amaçlarla kullanılmış. 1980’li yıllardan sonra da metruk bina haline dönüşmüş. Tapuda “sosyal kültürel alan” diye geçiyor. Üç katlı, 512 metrekarelik bir arsa içinde 300 metrekarelik tabanlı ve direksiz. Çok güzel tarihi bir dokuya sahip. Sahibi yurt dışında yaşıyor ama üç hissedarı var. Ben biriyle konuşma fırsatı buldum. Değeri 1,5 milyon dolar olarak belirlendi” diye konuştu.

1915 öncesinde Bursa ve Bursa sancağına bağlı İznik, Yenice ve Yeniköy dolaylarında Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana), Surp Hreşdagabed, Surp Sarkis, Surp Tateos Partoğomeos, Surp Hagop, Surp Krikor Lusaroviç ve Surp Garabed kiliseleri başta olmak üzere, 17’den fazla Ermeni kilisesi bulunuyordu. Bursa’daki Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Ermeni Kilisesi, 12 Eylül 1980 askeri darbe sonrasında dönemin yöneticileri tarafından verilen talimatla yıkılarak Setbaşı Ortaokulu’na dönüştürüldü. Mülkiyetine el konulan diğer Ermeni kiliseleri ise, il özel idaresi veya belediyeler tarafından şahıslara satılarak kent belleğinden siliniyor.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+