​Almanya Başbakanı ile Tüm Ermenileri Katolikosu neler konuştu? - Gündem
19 Nisan 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

31 Ağustos 2018  

​Almanya Başbakanı ile Tüm Ermenileri Katolikosu neler konuştu?

​Almanya Başbakanı ile Tüm Ermenileri Katolikosu neler konuştu? ​Almanya Başbakanı ile Tüm Ermenileri Katolikosu neler konuştu?
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Kafkasya’ya yaptığı ziyareti kapsamında üç ülkeden sadece Ermenistan'ın dini lideriyle görüşmek istedi. Merkel, 24 Ağustos’ta yaptığı Ermenistan ziyareti sırasında Tüm Ermenileri Katolikosu İkinci Garegin ile bir araya geldi.

Almanya Ermenileri Diakosluğu’nun ruhani önderi Serovbe İsakhanyan, İkinci Garegin ile Merrkel’in görüşmesini değerlendirdi. İsakhanyan’a göre gürüşme sırasında Tüm Ermenilerin Katolikosu İkinci Garegin, Türkiye Ermenileri’nin karşı karşıya olduğu sorunlara değinerek, Ermeni toplumunun artık 10 yıl boyunca Patrik seçemediği konusuna değindi.

İkinci Garegin, ayrıca Artsakh (Dağlık Karabağ) meselesine de değinerek bu konuda kendi tutumu ile Ermeni kilisesinin yaklaşımlarını dile getirdi. Merkel’i, Artsakh meselesinin barış müzakereleri yoluyla çözülmesi ve Azerbaycan’ın savaş meyilli açıklamalarının durudurulması için çaba harcamaya çağıran katolikos, 2017’de Bundestag tarafından kabul edilen Ermeni Soykırımı tanıma tasarısından dolayı da Almanya Başbakanı’na teşekkürlerini sundu.

Angela Merkel ise Almanya’nın, AGİT Minsk Grubu üyesi devlet olarak Artsakh ihtilafının çözülmesi için çaba harcadığını belirterek, meselenin barış yoluyla çözüleceğini ümit ettiğini sözlerine ekledi. Türkiye’deki azınlıklar konusuna gelince ise Merkel, bu konuyu yakından takip ettiğini ve Türkiye’deki Ermeni toplumunun da sorunlarından haberdar olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yakında Avrupa’ya gideceğini anımsatan Merkel, Erdoğan’la yaptığı her görüşmede müslüman toplumlarda hristiyan azınlıkların karşı karşıya oldukları sorunlardan bahsettiğini vurguladı. Almanya Başbakanı, Avrupa’da yaşayan müslümanların sorunlarından her zaman şikayetçi olan Erdoğan'ın, hristiyan azınlıkların müslüman ülkelerde yaşadıkları zorlukları nedense hep unuttuğuna da dikkat çekti.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+