​Vladimir Putin Paşinyan’ın Ermenistan’a gelme davetine olumlu yanıt verdi - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

10 Eylül 2018  

​Vladimir Putin Paşinyan’ın Ermenistan’a gelme davetine olumlu yanıt verdi

​Vladimir Putin Paşinyan’ın Ermenistan’a gelme davetine olumlu yanıt verdi ​Vladimir Putin Paşinyan’ın Ermenistan’a gelme davetine olumlu yanıt verdi
Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın görüşmesinden sonra Paşinyan Rusya kaynaklı “Kommersant” gazetesine verdiği mülakatta gazetecinin sorularını yanıtlayarak genel olarak gündemdeki meselelerini de değerlendirdi.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) önemli bir yapı olduğunu vurgulayan Paşinyan örgütün gerçek verimliliğini sağlamak açısından üye ülkelerinin birbirlerine karşı sorumluluklarının netleştirilmesi gerektiğini savundu.

Gazetecinin Azerbaycan’la Ermenistan arasında muhtemel bir savaşta KGAÖ acaba Ermenistan’a destek vermeli mi sorusuna Ermenistan Başbakanı “Evet, KGAÖ Ermenistan’a destek vermeli. Ve bunun gerçekleştirilmesi için biz gereken mekanizmaları oluşturmalıyız” sözleriyle cevap verdi.

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’ne Azerbaycan’ın katılma ihtimalini de değerlendiren Paşinyan “Ermenistan’ın rızası olmadan böyle bir kararın alınmasının mümkün olmadığını herkes anlıyor. Hepiniz Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerinin durumunu çok iyi biliyorsunuz. Biz her gün Azerbaycan tarafından Ermenistan’a yönelik tehditler alıyoruz. Bence konuyla ilgili Ermenistan’ın net tavrı bu durumdan kaynaklanıyor” yorumunda bulunarak KGAÖ’ye katılabilmek için Azerbaycan’ın ilk önce Ermenistan’la ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Vladimir Putin’i Ermenistan’a davet ettiğini dile getireren Paşinyan onun olumlu yanıt verdiğini, bu konuda anlaştıklarını ve 2018 yılının sonunda yada 2019 yılının başında Rusya Devlet Başkanı’nın mutlaka Ermenistan’ı ziyaret edeceğini açıkladı.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+