​Adana’da tarihi Tevrat bulundu - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

16 Eylül 2018  

​Adana’da tarihi Tevrat bulundu

​Adana’da tarihi Tevrat bulundu ​Adana’da tarihi Tevrat bulundu
Adana´da Suriyeli bir şahsın evinde 50 santimetre yüksekliğinde deri kaplamalı, üzerinde yakut ve zümrütler bulunan ahşap sanduka ele geçirildi.1

Hürriyet gazetesinin bildirdiğine göre, Sandukanın içinden ceylan derisine el yazmalı Tevrat parşömenleri çıktı.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Ekipleri, Suriye'de 8 yıldır süren iç savaştan kaçarak Adana'ya gelen Halid El Hac Ahmet isimli şahsın evinde tarihi eser sakladığı istihbaratını aldı.

Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Kiremithane Mahallesi 2681 Sokak’ta bulunan eve 3 Eylül günü baskın düzenleyen polis, yaptığı aramada, 4 ayağı bulunan, 50 santimetre yüksekliğinde ve tepesi iki kubbe şeklinde olan bir sanduka buldu.
Sandukanın Yahudi kültürüne ait figürler ile süslenmiş olduğu dikkat çekti.

Polis ele geçirdiği tarihi eseri Adana Müze Müdürlüğüne teslim etti. Müze yetkilileri yaptıkları incelemenin ardından sandukayı detaylı incelenmek üzere Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderdi. Sandukanın gerçek olması halinde paha biçilemeyeceği belirtildi.

Çalınmış olabilir

Bu arada polis sandukanın Türkiye'ye nereden ve nasıl geldiğine yönelik çalışmasını da derinleştirdi. Sandukanın Suriye’deki iç savaş nedeniyle müzeden çalınmış bir tarihi eser olduğu tahmin ediliyor. İfadesi alınan Halid El Hac Ahmet, sandukayı Suriye'den 4 bin dolara satın aldığını, antika merakının olduğunu ancak kutunun gerçek olmadığını tahmin ettiğini söyledi. Zanlı ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.Bu haber sa.....m kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+