​Dünyaca meşhur Ermeni ressam Saryan’ın ev müzesinde “Saryan ve Fransa” başlıklı sergi açılacak - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

19 Eylül 2018  

​Dünyaca meşhur Ermeni ressam Saryan’ın ev müzesinde “Saryan ve Fransa” başlıklı sergi açılacak

​Dünyaca meşhur Ermeni ressam Saryan’ın ev müzesinde “Saryan ve Fransa” başlıklı sergi açılacak ​Dünyaca meşhur Ermeni ressam Saryan’ın ev müzesinde “Saryan ve Fransa” başlıklı sergi açılacak
Ermenistan’da Frankofoni etkinlikleri çerçevesinde 19 Eylül tarihinde meşhur Ermeni ressam Martiros Saryan’ın ev müzesinde “Saryan ve Fransa” başlıklı sergi açılacak.

Martiros Saryan’ın Paris’te yaşadığı dönemler (Temmuz 1926-Ocak 1928) ressamın kaderi açısından çok önemli ve şimdiye kadar tamamen açıklanmayan bir etki bırakmıştır. Her zaman yenilik arayışlarında bulunan Saryan 1921-1926 yılları arasında daha çok vatanının yeniden doğuşu konusunda eserlerini tasarlamaya başladı. Vatanından uzak kalsa da, eserlerinde ülkesinin tabiatının etkisi altında kalmaya devam ediyordu.

Sergide ilk defa Büyük Usta’nın Moskova Tretyakov Devlet Galerisi’ndeki koleksiyonunda yer alan “Gazeller” eseri sergilenecek. 1927 yılına ait “Kafkasya şehrinin sokağı: Tiflis” eserinin sergide yer alması da büyük bir öneme sahip, çünkü bu eser 90 yıl sonra ilk defa Ermenistan’da sergilenecek.

Sergi 14 Kasım tarihine kadar ziyaretçiler için açık olacak. Martiros Saryan’ın sanatını Avrupa kültürüne dahil etmek açısından Frankofoni etkinlikleri kapsamında düzenlenen bu sergi önemli bir adımdır.Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+