​Paşinyan: Ermeni halkının soykırıma tekrar uğramamasını istiyorsanız Karabağ’ın Azerbaycan’a dahil - Gündem
27 Mayıs 2019 - Հակական տոմար - Տարի : 4511 / Ամիս : Մարերի / Օր : Վահագն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Eylül 2018  

​Paşinyan: Ermeni halkının soykırıma tekrar uğramamasını istiyorsanız Karabağ’ın Azerbaycan’a dahil

​Paşinyan: Ermeni halkının soykırıma tekrar uğramamasını istiyorsanız Karabağ’ın Azerbaycan’a dahil ​Paşinyan: Ermeni halkının soykırıma tekrar uğramamasını istiyorsanız Karabağ’ın Azerbaycan’a dahil edilmesine asla izin vermemelisiniz
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul zirvesinde yaptığı konuşmada Artsakh (Karabağ) meselesine de değinerek sadece karşılıklı taviz yoluyla sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Paşinyan Dağlık Karabağ meselesinin barış yoluyla çözülmesinin Ermenistan dış siyasi gündeminde önemli yer aldığını dile getirerek Artsakh Cumhuriyeti’nin (Karabağ) statüsü ve güvenliğinin Ermenistan için müzakere sürecinde öncelik olduğunu ifade etti.

BM kürsüsünden konuşma yapan Paşinyan “Anlaşmazlığı savaş yoluyla çözme girişimleri bölgenin güvenliği, demokrasi ve insan hakları açısından büyük tehdit oluşturuyorlar. Dolayısıyla Azerbaycan meseleyi savaş yoluyla çözme fikrinden vazgeçip müzakerelere karşı da saygısız davranışını değiştirmeli” ifadelerini kullandı.

Eğer Azerbaycan gerçekten barış yoluyla meselenin çözülmesini istiyorsa Dağlık Karabağ ile diyalog kurması gerektiğini hatırlatan Ermenistan Başbakanı “Azerbaycan her fırsatta Karabağ’ın kendisine bağlanmasını talep ediyor. Aynı zamanda da Dağlık Karabağ ile diyaloğa girmeyeceğini öne sürüyor. Şimdi mesele bu. Karabağ’la diyalog kurmadan Azerbaycan onu nasıl kendisine bağlamak istiyor? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Eğer Azerbaycan’ı halk değil sadece toprak arazisi ilgilendiriyorsa mümkündür. Demek ki Azerbaycan hükümeti Karabağ’ı Nahçıvan gibi Ermenilerden temizleme niyetindedir. Buna karşılık Dağlık Karabağ da haklı olarak Azerbaycan’a katılmanın Ermeni halkının yok edilmesi anlamına geldiğini öne sürüyor. Dolayısıyla eğer Ermeni halkının tekrar soykırıma maruz kalmasını istemiyorsak Karabağ asla Azerbaycan’ın bir parçası olmamalı” sözlerini dile getirdi.


Bu haber er.....r kaynağından gelmektedir.
www.bolsohays.com un görüşünü yansıtmaz.

Anket Tüm Anketler

+